8 Օգոստոս 2011 - 10:34 AMT
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունում մայիսի 27-ից սկսվել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ հայտարարված համաներմամբ դատապարտյալներին ազատ արձակելու, ինչպես նաև պատժաչափի կրճատման գործընթացը: Համաներմամբ արդեն ազատ է արձակվել 558 դատապարտյալ, կրճատվել է 323 դատապարտյալի պատժամիջոց: Այսպիսով, օգոստոսի 6-ի դրությամբ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից ազատ է արձակվել 67 դատապարտյալ, «Էրեբունիից»՝ 118, «Վարդաշենից»՝ 34, «Դատապարտյալների հիվանդանոցից»՝ 31, «Արթիկից»՝ 48, «Վանաձորից»՝ 19, «Սևանից»՝ 71, »Հրազդանից»՝ 32, «Աբովյանից»՝ 7, «Գորիսից»՝ 16, «Կոշից»՝ 115 դատապարտյալ:
Ինչպես հայտնում են Հայաստանի արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունից, գործընթացը շարունակվում է:
Ընթացիկ տարվա մայիսին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը դիմեց Ազգային ժողովին՝ առաջարկելով համաներում հայտարարել Հայաստանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ: Նախագահի առաջարկը հիմնված է ՀՀ Սահմանադրության 81 հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգի մասին» օրենքի 90-րդ հոդվածի վրա: Մայիսի 26-ին Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց ՀՀ նախագահի առաջարկը համաներում հայտարարելու մասին: ԱԺ պատգամավորները 91 «կողմ» ձայնով քվեարկեցին նախագահի առաջարկության օգտին: «Դեմ» քվեարկող չեղավ:

8 Август 2011 - 10:34 AMT
С 27 мая по амнистии, объявленной президентом Армении в связи с 20-летием независимости Армении, на свободу вышли уже 558 заключенных. Одновременно, сократился срок отбытия наказания 323 заключенных. Таким образом, по состоянию на 6 августа, из Уголовно-исправительного учреждения “Нубарашен” было освобождено 67 заключенных, УИУ ''Эребуни'' – 118, ''Вардашен'' – 34, ''Больница осужденных'' – 31, ''Артик'' – 48, ''Ванадзор'' – 19, ''Севан'' – 71, ''Раздан'' – 32, ''Абовян'' – 7, ''Горис'' – 16, ''Кош'' – 115.
Как сообщают из Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции, процесс освобождения заключенных продолжается.
В мае этого года президент Армении Серж Саргсян обратился к Национальному Собранию с предложением объявить амнистию в связи с 20-летием независимости Армении. Предложение президента основано на пункте 1-м части 1-ой ст. 81 Конституции Армении и ст. 90 закона “О регламенте Национального собрания”. 26 мая парламент Армении принял предложение президента РА об объявлении амнистии. Депутаты Национального Собрания 91 голосом “за” проголосовали в пользу принятия предложения главы государства. «Против» проголосовавших не было.