8 Օգոստոս 2011 - 10:59 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն նախատեսում է առանց կորուստների ավարտել 2011 թվականը: Այդ մասին հայտարարել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Շևկեթ Շայդուլինն օգոստոսի 6-ին Երկաթուղայինների օրվա տոնակատարության ժամանակ: «2011թ. երկաթուղին կավարտի առանց վնասի: Սա է մեր թիվ մեկ խնդիրը»,-ասել է նա: Շայդուլինը նշել է, որ նախորդ տարի ընկերությանը հաջողվեց կատարել բոլոր դրված խնդիրները և հիմնական ցուցանիշների աճը շարունակվում է նաև 2011թ.: Մասնավորապես, բեռնափոխադրումները 2011թ. նախորդ տարվա համեմատ աճել են 11,7 տոկոսով, իսկ բեռնումը՝ 25,3 տոկոսով: Նա հավելել է, որ ՀԿԵ-ն, որը ներկայանում է որպես համազգային տրանսպորտային ընկերություն, միտված է տնտեսդության ու հանրության բեռնափոխադրումների պահանջի բավարարմանը, ՀՀ տնտեսության ու երկաթուղային տրանսպորտի մակրոտնտեսական արդյունավետության բարձրացմանը, տնտեսության վրա տրանսպորտային գործոնի ազդեցության նվազեցմանը, երկրի տնտեսական զարգացման հետևողական խթանմանը»: Շայդուլինն ընդգծել է, որ 2011թ. առաջին կիսամյակը ընկերության համար գործարար գործընթացների արդյունավետության, շահութաբերության ու հզորությունների օպտիմալացման արդյունավետության բարձրացման ժամանակ էր:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը նշել է նաև, որ ընկերությունը մեծ ուշադրույթուն է դարձրել ներդրումային ծրագրի կատարմանը: Նա հաղորդել է, որ անցյալ տարվա արդյունքում ծրագիրը կատարվել է 100 տոկոսով, իսկ 2011թ. ֆինանսավորումը կազմում է 16 մլրդ 593 մլն դրամ: Շայդուլինը նաև կարևորել է ընկերության սոցիալական քաղաքականությունը: «Մենք չենք դիտարկում սոցիալական քաղաքականությունը որպես ծախսային մեխանիզմ: Մեզ համար դա զարգացման միջոց է և աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման միջոց»: Հիշեցնեմ, որ արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ մենք կատարում ենք աշխատակիցների աշխատավարձի ինդեքսացիա սպառողական գների աճին համընթաց: Այս տարվա յոթ ամսում աշխատավարձը բարձրացել է 12 տոկոսով և միջինը կազմում է 144 հազար դրամ»:

ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» планирует в 2011-м выйти на безубыточный уровень. Об этом на праздновании Дня железнодорожника 6 августа заявил гендиректор ЮКЖД Шевкет Шайдуллин. “2011 год станет для нас выходом дороги на безубыточный уровень. Это – наша задача номер один”, – подчеркнул он. Шайдуллин отметил, что по итогам прошлого года компании удалось выполнить поставленные задачи, и рост основных показателей продолжается и в 2011 году. В частности, грузооборот в 2011 году увеличился на 11,7%, а погрузка – на 25,3% по сравнению с прошлым годом. Он добавил, что ЮКЖД, позиционирующая себя как общенациональная транспортная компания, нацелена на удовлетворение требований экономики и общества в перевозках, повышение макроэкономической эффективности железнодорожного транспорта и экономики Армении, снижение транспортной нагрузки на экономику, последовательное стимулирование экономического развития страны. Шайдуллин подчеркнул, что первое полугодие 2011 года стало для компании временем повышения эффективности бизнес-процессов, роста рентабельности и оптимизации мощностей.
Гендиректор ЮКЖД также отметил, что компания уделяет особое внимание выполнению инвестиционной программы. Он сообщил, что по итогам прошлого года она была выполнена на 100%, а финансирование на 2011 год составит 16 млрд 593 млн драмов. Шайдуллин также придал особую важность реализации социальной политики компании: «Мы не рассматриваем социальную политику как затратный механизм. Для нас – это средство развития и повышения производительности труда. Напомню, что уже второй год подряд мы производим индексацию заработной платы сотрудников в зависимости от роста потребительских цен. За 7 месяцев этого года заработная плата была повышена на 12% и составляет в среднем 144 тыс драмов».