9 Օգոստոս 2011 - 11:22 AMT
«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի անդամ և HaySoft նախագծի նախաձեռնող Հրանտ Օհանյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ Android սմարթֆոնների համար նախատեսված Firefox 6 Beta-ն Mozilla-ի կողմից թարգմանվում է հայերեն։
«Տեղյակ եմ, որ թարգմանությունը սկսված է։ Սկզբունքորեն թարգմանելը բարդ չի լինի, քանի որ նույն կոճակների անվանումներն են, ինչ սովորական բրաուզերինը։ Սակայն տեղյակ չեմ, թե երբ կգործարկվի հայերեն լեզվով պատրաստի տարբերակը, քանի որ հենց Mozilla-ն է աշխատում թարգմանության վրա, ոչ թե մեր կամավորների թիմը»,- ասաց Հրանտ Օհանյանը։
«Մոզիլլա Հայաստան» թիմը հաջորդականությամբ թարգմանում է բրաուզերի բոլոր նոր թողարկումները։ Այժմ Mozilla-ի 3.6, 4, 5 և 6 տարբերակները հասանելի են հայերեն լեզվով։ Ընթացքի մեջ է նաև Firefox Aurora-ի թարգմանությունը։
«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի նպատակն է հայաֆիկացնել Մոզիլլա կազմակերպության ծրագրերը՝ հասանելի դարձնելով հայերեն լեզվով և հայկական ՏՏ ոլորտում հայերենի տարածումը։ Աշխատանքը ղեկավարում են Mozilla Foundation-ի 2 կամավոր աշխատակիցներ (Contributor)՝ Արմեն Զամբրանո Գասպարյանը և Ռոբերտ Սարգսյանը, իսկ կամավոր թարգմանիչները 11-ն են։

9 Август 2011 - 11:22 AMT
Член команды “Mozilla Армения”, инициатор проекта HaySoft Грант Оганян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что Mozilla уже переводит на армянский язык предназначенную для смартфонов Android версию Firefox 6 Beta.
“Я знаю, что работы по переводу уже начаты. Сам перевод не будет сложным, поскольку названия кнопок те же, что и у обычных браузеров. Однако я не знаю, будет ли задействована готовая версия на армянском языке, поскольку именно Mozilla занимается переводом, а не команда добровольцев”, – сказал Грант Оганян.
Команда “Mozilla Армения” поочередно переводит все новые выпуски браузера. Отныне доступны версии Mozilla 3.6, 4, 5 и 6 на армянском языке. В настоящее время переводится Firefox Aurora.
Цель “Mozilla Армения” – перевести на армянский язык программы компании Mozilla, содействуя распространению армянского языка в сфере ИТ. Руководят работой по переводу добровольные сотрудники (Contributor) “Mozilla Foundation” – Армен Замбрано Гаспарян и Роберт Саркисян, а добровольными переводчиками работают 11 человек.
Материал по теме: Mozilla Firefox5 и Firefox6 уже доступны на армянском языке, также будет переведена Firefox Aurora. Армянская версия Mozilla Firefox-4 уже готова.