9 Օգոստոս 2011 - 15:54 AMT
Anonymous հաքերային խումբը նոյեմբերի 5-ը նշանակել է «Facebook» օպերացիայի ամսաթիվ, որի արդյունքում ծրագրվում է ոչնչացնել համանուն սոցիալական ցանցը: Ինչպես հաղորդում է infox.ru-ն, այդ մասին ասվում է Youtube-ում հրապարակված հաղորդագրության մեջ: Խմբի ներկայացուցիչներն աշխարհի բոլոր հաքերներին կոչ են անում միավորվել խոշորագույն սոցիալական ցանցի դեմ պայքարում: Anonymous-ն ատում է Facebook-ն ու ծրագրում ոչնչացնել այն պատճառով, որ սոցիալական ցանցի աշխատակազմն օգտվողների անձնական տվյալները հատուկ ծառայություններին է փոխանցում:
Հաքերների կարծիքով, Facebook-ը ֆիքսում է օգտվողներից ստացած բոլոր տվյալներն ու դրանցով կիսվում ԱՄՆ կառավարության հետ: Հաշիվը կամ տվյալները ոչնչացնելն անհնար է, իսկ անձնական կարգավորումներն ընդամենը խաբկանք է, գտնում են հաքերները:
Հարկ է նշել, որ «Facebook» օպերացիայի մեկնարկի ամսաթիվը կապված է Anonymous խմբի խորհրդաբանության պատմության հետ: Այդ օրը Բրիտանական համագործակցության երկրներում նշվում է «Գայ Ֆոքսի գիշերը»` ի հիշատակ մի խումբ դավադիրների կողմից 1605 թվականին Լոնդոնում խորհրդարանի շենքը պայթեցնելու փորձի: Գայ Ֆոքսը` «Վառոդային դավադրության» ղեկավարը, խորհրդարանի ոչնչացման չհաջողված փորձի մասին գեղարվեստական ֆիլմում հայտնվում է դիմակով, որն էլ Anonymous խմբի խորհրդանիշն է դարձել:

9 Август 2011 - 15:54 AMT
Группа хакеров Anonymous назначила на 5 ноября дату операции «Facebook», в результате которой планируется уничтожить одноименную социальную сеть. Как сообщает infox.ru, об этом говорится в опубликованном в Youtube сообщении. Представители группы призывают всех хакеров мира объединиться в борьбе с крупнейшей социальной сетью. Причина, по которой Anonymous ненавидят Facebook и планируют его уничтожить, – передача администрацией социальной сети персональных данных пользователей спецслужбам.
По мнению хакеров, Facebook фиксирует все данные, получаемые от пользователей, и делится ими с правительством США. Уничтожить аккаунт или данные невозможно, а приватные настройки являются лишь обманом, считают хакеры.
Следует отметить, что выбранная дата начала операции «Facebook» – 5 ноября, связана с историей символики группы Anonymous. В этот день в странах Британского содружества отмечается «ночь Гая Фокса» в память о попытке подрыва здания парламента в Лондоне в 1605 году группой заговорщиков. Гай Фокс, руководитель «Порохового заговора», в художественном фильме о неудавшейся попытке уничтожения Парламента появляется в маске, которая стала символом группы Anonymous.