Օգոստոսի 10-ին Երևանում տեղի է ունեցել Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի «Ծրագիր-1» և «Ծրագիր-2» ներդրումային ծրագրերի շնորհանդեսը: Շնորհանդեսին ներկա էին Հայաստանի տրանսպորտի ու կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը, Արարատի ու Արագածոտնի մարզերի մարզպետները, ԱՄՆ, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ղազախստանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի ու Թուրքմենստանի դեսպաններն ու ներկայացուցիչները: «Շնորհանդեսի նպատակն էր հրապարակայնություն ապահովել որակյալ ու պրոֆեսիոնալ կապալառուների ներգրավման համար»,-լրագրողներին է հայտարարել Մանուկ Վարդանյանը: «Մենք դիմել էինք Ասիական զարգացման բանկի անդամ բոլոր երկրների դեսպանատներ, ինչպես նաև ԱԳՆ միջոցով արտերկրում Հայաստանի դեսպանություններին, որպեսզի նրանք կարողանան առավելագույն տեղեկատվություն տրամադրել ծրագրի իրագործման ու նշանակության մասին»,-ասել է նախարարը: Նա հավելել է, որ հաջորդ շաբաթ նման շնորհանդեսներ է նախատեսվում անցկացնել Սեուլում, Պեկինում և Ֆրանկֆուրտում:
Նախարարը նշել է, որ բետոնածածկ ճանապարհի շինարարության նման ծրագիր առաջին անգամ է իրականացվում Հայաստանում՝ նշելով, որ ճանապարհը ամբողջությամբ կկառուցվի տեղական շինանյութից, ի տարբերություն ասֆալտապատ ճանապարհների, ինչը խթան կհանդիսանա նաև տնտեսության այլ ճյուղերի համար: Նախարարը նշել է նաև, որ ճանապարհի կառուցման հիմնական կապալառուն կլինի համապատասխան փորձ ունեցող օտարերկրյա ընկերություն:
Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի ընդհանուր երկարությունը կկազմի 556 կմ՝ Իրանի հետ սահմանից մինչև վրացական սահման: Ծրագրի ֆինանսավորման մի մասը՝ 500 մլն դոլարի չափով կատարվում է Ասիական զարգացման բանկի վարկի հաշվին: Ծրագիրը թույլ կտա Հայաստանին տարանցիկ պետություն դառնալ տարածաշրջանային բեռնափոխադրումների ոլորտում, ինչպես նաև միանալ Սևծովյան օղակաձև ավտոմայրուղուն:

10 августа в Ереване прошла презентация инвестиционных программ “Программа-1” и “Программа-2” транспортного коридора ‘Север-Юг”. На презентации присутствовали министр транспорта и связи Армении Манук Варданян, губернаторы Араратской и Арагацотнской областей, послы и представители посольств США, Германии, Франции, Италии, Великобритании, Казахстана, Китая, Индии, и Туркменистана. “Целью презентации было обеспечение публичности для привлечения качественных и профессиональных подрядчиков”,- заявил журналистам после мероприятия Манук Варданян. “Мы обратились во все посольства стран членов “Азиатского банка развития (АБР), а также посредством МИД Армении в посольства за рубежом, чтобы они смогли представить максимально полную информацию об осуществлении программы и ее значении”,- сообщил министр. Он добавил, что на следующей недели подобные презентации планируется провести в Сеуле, Пекине, и Франкфурте.
Министр отметил, что подобная программа по строительству бетонной дороги первого уровня осуществляется в Армении впервые, и также, что дорога будет построена полностью из местных строительных материалов, в отличии от асфальтированных, что даст толчок и другим отраслям экономики. При этом министр подчеркнул, что основным подрядчиком строительства дороги будет зарубежная компания с соответствующим опытом.
Общая протяженность транспортного коридора “Север-Юг” составит 556 км от иранской границы Армении до грузинской. Часть финансирования программы в размере $500 млн. осуществляется за счет кредита Азиатского банка развития (АБР). Программа позволит Армении стать транзитным государством в сфере грузоперевозок стран региона, а также присоединиться к Черноморской кольцевой автомагистрали.