11 Օգոստոս 2011 - 13:22 AMT
Facebook սոցիալական ցանցում սկսել է տարածվել նոր տրոյան վիրուս՝ Win32/Delf.QCZ։ Այս մասին հայտնում են ESET հակավիրուսային ընկերության ծրագրավորողները, գրում է Lenta.ru-ն։
Վիրուսը տարածվում է չաթի միջոցով և հիմնականում ռուս, բելառուս և ուկրաինացի օգտագործողների շրջանում։
Երբ օգտագործողները ստանում են չաթ-հաղորդագրություններ, որոնք պարունակում են դեպի ինչ-որ կայք տանող լինքեր, այդտեղից էլ կարող է գալ վիրուսը։ Այս տրոյան վիրուսը հաքերային հարձակում է կատարում օգտագործողի Facebook էջի վրա՝ գողանալով օգտագործողի անունը և ծածկագիրը, ինչպես նաև վիրուսը կարող է տրամադրել և տարածել օգտագործողի անձնական տեղեկությունները այլոց։ Բացի դրանից Win32/Delf.QCZ-ը արգելափակում է հակավիրուսային ծրագրի գործողությունները։
2011-ի հուլիսի վերջին հայտնի էր դարձել Facebook-ում տարածված մեկ այլ վիրուսի՝ Trojan.FakeAV.LVT-ի մասին, որը ջնջում էր համակարգիչներից հակավիրուսային ծրագրերը և փոխարինում դրանք նմանատիպ ծրագրերի իմիտացիայով։ Այս վիրուսը նույնպես տարածվում էր Facebook չաթով՝ որը պարունակում էր տեսանյութի լինք։ Վերջինս դիտելու համար օգտագործողից խնդրվում էր ներբեռնել Flash Player ծրագրի նոր տարբերակը։

11 Август 2011 - 13:22 AMT
В социальной сети Facebook распространился вирус-троян Win32/Delf.QCZ. Об этом сообщается на сайте разработчика антивирусного ПО компании ESET.
Чаще всего вредоносную программу загружают российские, украинские и белорусские пользователи, а также пользователи из Таиланда. Вирус распространяется через чат Facebook.
Пользователь получает сообщение, содержащее ссылку на сайт, откуда скачивается троян. Вредоносная программа способна лишить пользователя доступа к социальной сети, похитив логин и пароль, а также передать другим лицам персональную информацию, в том числе, дающую доступ к финансовым средствам. Кроме того, Win32/Delf.QCZ может заблокировать действие антивирусного ПО, если оно не было своевременно обновлено.
В конце июля 2011 года стало известно о распространении в Facebook вируса Trojan.FakeAV.LVT, который удалял с компьютеров антивирусные программы и заменял их имитациями. Он также распространялся через чат социальной сети, причем пользователи получали ссылку на видеоролик, для просмотра которого им предлагалось скачать новую версию Flash Player, пишет Lenta.ru.