Մի շարք ռազմավարական օբյեկտների արժեթղթերը Նյու-Յորքի, Լոնդոնի և Վարշավայի բորսաներում տեղակայելու մասին Վրաստանի կառավարության որոշումը կարող է վերաբերել նաև Ռուսաստանն ու Հայաստանը կապող գլխավոր գազատարին, գրում է ՎԶԳԼՅԱԴ-ը: Ինչպես հայտնել է Վրաստանի վառելիքի և էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Խեթագուրին, այդ գազատարը մտնում է Նավթի և գազի միջազգային ընկերակցության կազմի մեջ, և համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններից հետո կառավարությունը կկարողանա բորսաներում տեղակայել այդ ընկերակցության արժեթղթերը:
Խեթագուրիի խոսքով, կառավարությունը ներդրումային ընկերություններ է վարձակալել, որոնք էլ խորհուրդ են տվել արժեթղթերը տեղակայել միջազգային բորսաներում: Նախարարը նշել է, որ խոսքը գնում է հենց արժեթղթերի 25-տոկոսանոց փաթեթների մասին:
Ընդ որում, ավելի վաղ Վրաստանի կառավարությունն ասում էր, որ առայժմ մտադիր չէ վաճառել Ռուսաստանն ու Հայաստանը կապող գլխավոր գազատարը:
Անցյալ տարվա աշնանը Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերությունը հայտարարեց Վրաստանով Ռուսաստանն ու Հայաստանն իրար կապող գազատարի հանդեպ հետաքրքրության մասին: Ադրբեջանական կողմն արդեն դիմել է Վրաստանին գազատարի սեփականացման կամ դրա տնօրինումը փոխանցելու հարցմամբ:
Վրաստանը բորսաներում կտեղակայի որոշ պետական ընկերությունների, մասնավորապես` Վրացական երկաթուղու, Էլեկտրահամակարգերի, Նավթի և գազի միջազգային ընկերակցության արժեթղթեր:
Փաթեթները կլինեն 15, 20 և 25-ական տոկոսանոց, չորեքշաբթի օրը հայտնել է վարչապետ Նիկոլոզ Գիլաուրին: Կառավարության նիստում նա ասել է, որ դա «թույլ կտա զգալի ծավալի կապիտալ գրավել երկիր»: «Դա նոր աշխատատեղերի ստեղծման առումով նման քայլերի է խթանում նաև մեր մասնավոր ընկերություններին»,- հաղորդել է Գիլաուրին: Նրա խոսքով, ներդրողների վստահությունը Վրաստանի հանդեպ բարձր է:

11 Август 2011 - 13:49 AMT
Решение правительства Грузии разместить на биржах Нью-Йорка, Лондона и Варшавы часть акций ряда стратегических объектов может коснуться и магистрального газопровода, который связывает Россию с Арменией, пишет ВЗГЛЯД. Как заявил глава Минтопэнерго Александр Хетагури, данный газопровод входит в состав Международной корпорации нефти и газа, и после соответствующих законодательных изменений правительство сможет разместить на биржах минотарные акции этой корпорации.
По его словам, правительством были наняты инвестиционные компании, которые и рекомендовали разместить акции на международных биржах. По словам Хетагури, речь идет примерно о 25-процентных пакетах акций.
Между тем, ранее правительство Грузии говорило, что пока не намерено продавать магистральный газопровод, связывающий Россию с Арменией.
Осенью прошлого года Государственная нефтяная компания Азербайджана заявила об интересе к газопроводу, который связывает Россию и Армению через Грузию. Азербайджанская сторона уже обратилась к Грузии с запросом по поводу приватизации газопровода или передачу его в управление.
Грузия разместит на биржах акции некоторых государственных компаний, в частности, Грузинской железной дороги, Электросистемы, Международной корпорации нефти и газа.
Пакеты будут по 15, 20 и 25 %, заявил в среду премьер-министр Николоз Гилаури. На заседании правительства он сказал, что это «позволит привлечь в страну капитал значительного объема». «Это также стимулирует к аналогичным шагам наши частные компании в плане создания новых рабочих мест», – сообщил Гилаури. По его словам, доверие инвесторов к Грузии высоко.