Այսօր կմեկնարկեն Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի բացման միջոցառումները, որոնց մուտքն ազատ է բոլորի համար:
Թումոյի բակում բացօթյա համերգով այսօր և վաղը հանդես կգան «Ռեինկարնացիա» հայկական ռեգի խումբը, ԱՄՆ-ից ժամանած DJ BaxStar-ը էլեկտրոնային երաժշտությամբ, ինչպես նաև երեկոյի ընթացքում երկու անգամ կցուցադրվի 3D արտապատկերում և կանցկացվի հատուկ ինտերակտիվ խաղ շենքի վրա։
Դե իսկ օգոստոսի 14-ին բացման շրջանակներում կկայանա ամերիկահայ երգիչ և երգահան Սերժ Թանկյանի մենահամերգը։ Համերգի բացմանը ելույթ կունենա հայկական «Դորիանս» խումբը։
Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցին տեղեկացրեց Թումո կենտրոնի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Սեդա Պապոյանը, օգոստոսի 12-ին և 13-ին կայանալիք միջոցառումները օնլայն կհեռարձակվեն հենց Թումոյի կայքում։
Սեդա Պապոյանը նաև նշեց, որ կհայտարարվի երեք հեռախոսահամար։ Ներկաները կարող են այդ հեռախոսահամարներին ուղարկել SMS հաղորդագրություններ՝ կիսելով իրենց զգացումները և տպավորությունները։ Ուղարկված հաղորդագրությունները մոդերացիա կանցնեն, ապա կարտապատկերվեն շենքի վրա տեղադրված մեծ էկրանին։
Թումոն ստեղծարար տեխնոլոգիաների յուրատեսակ կրթական կենտրոն է բոլոր այն պատանիների համար, ովքեր հետաքրքրություն ունեն արվեստի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հանդեպ: Կենտրոնը ստեղծվել է Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ։ 2 փուլից բաղկացած ծրագրի ընթացքում պատանիները սովորելու և մասնագիտանալու են անիմացիայի, խաղերի ստեղծման, կայքերի մշակման և թվային մեդիայի ոլորտներում։ 1-ին հարկում միաժամանակ կարող է սովորել 500 երեխա, իսկ 2-րդ հարկը, որը ծրագրի 2-րդ փուլի համար է, նախատեսված է կրկին 500 երեխայի համար։

12-го августа стартуют мероприятия, посвященные открытию Центра креативных технологий ТУМО. Вход для всех будет бесплатным.
Во дворе центра 12 августа выступит с сольным концертом армянская регги-группа “Реинкарнация”, а также приехавший из США DJ BaxStar, исполняющий электронную музыку. На вечере будет использована особая интерактивная 3D-графика на стене здания.
А 14 августа в рамках открытия центра состоится сольный концерт американского певца и композитора армянского происхождения Сержа Танкяна. На открытии концерта выступит армянская группа “Дорианс”.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net координатор по связям с прессой и общественностью центра ТУМО Седа Папоян сообщила, что мероприятия 12 и 13 августа будут транслироваться в онлайн-режиме на сайте ТУМО.
Она отметила, что будут предоставлены три номера телефона, на которые присутствующие смогут посылать свои SMS-сообщения, делясь своими впечатлениями и пожеланиями. Посланные сообщения пройдут модерацию и будут отображаться на большом экране.
Центр ТУМО предназначен для подростков, интересующихся искусством и информационными технологиями. Центр креативных технологий ТУМО основан образовательным фондом Симонян. В ходе программы, состоящей из двух этапов, дети научатся анимации, созданию игр, разработке сайтов, изучат область цифровых медиа. На первом этаже одновременно могут заниматься до 500 детей, на втором этаже, включающем второй этап программы, также сможет обучаться 500 детей.