Քիչ առաջ մեկնարկեց Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի սաների գրանցումը։ Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցին տեղեկացրեց Թումո կենտրոնի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Սեդա Պապոյանը, կենտրոնի բացման արարողության օրերին նախնական գրանցվել է մոտ 1000 սան։
«Օգոստոսի 12-ին և 13-ին մեր կամավորները շրջեցին iPad-ներով Թումոյի տարածքում։ Նախնական գրանցման 1 ժամ էր հայտարարված։ Այդ ընթացքում օրը մեկ ժամում նախնական գրանցում անցան 400-500 հոգի»,-ասաց Սեդա Պապոյանը։
Ինչպես հայտնել էր Սեդա Պապոյանը նախկինում, Թումո կենտրոնն ակնկալում է երեք ամսում 10 000 սան ունենալ։
Թումո կենտրոնի սան կարող է դառնալ 12-18 տարեկան յուրաքանչյուր երեխա։ Կենտրոնում ուսումն անվճար է։ Գրանցվելու համար անհրաժեշտ պայմաններից է ծնողների ներկայությունը. գրանցվողի և ծնողների ստորագրությամբ կնքվում է պայմանագիր։ Անհրաժեշտ է ներկայացնել մի քանի փաստաթուղթ և 10 000 դրամ դեպոզիտ տրամադրել։
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի դասերը կմեկնարկեն սեպտեմբերի 1-ին։
Թումոն ստեղծարար տեխնոլոգիաների յուրատեսակ կրթական կենտրոն է բոլոր այն պատանիների համար, ովքեր հետաքրքրություն ունեն արվեստի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հանդեպ: Կենտրոնը ստեղծվել է Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ։ 2 փուլից բաղկացած ծրագրի ընթացքում պատանիները սովորելու և մասնագիտանալու են անիմացիայի, խաղերի ստեղծման, կայքերի մշակման և թվային մեդիայի ոլորտներում։ 1-ին հարկում միաժամանակ կարող է սովորել 500 երեխա, իսկ 2-րդ հարկը, որը ծրագրի 2-րդ փուլի համար է, նախատեսված է կրկին 500 երեխայի համար։

15 августа стартовала регистрация учеников в Центр креативных технологий ТУМО. Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net координатор по связям с прессой и общественностью центра ТУМО Седа Папоян, в дни открытия предварительно было зарегистрировано около 1000 учеников.
“12 и 13 августа добровольцы со своими iPad прошлись по территории ТУМО. Через час после объявления начала регистрации 400-500 человек успели пройти предварительную регистрацию”, – сказала Седа Папоян.
Прежде она заявляла, что центр ожидает около 10 000 учеников.
Учеником центра ТУМО может стать любой желающий подросток в возрасте от 12 до 18 лет. Обучение в центре производится бесплатно. Одним из важных условий регистрации является присутствие родителей, подписание договора с регистрирующимися и их родителями. Необходимо представить несколько документов и депозит в сумме 10 000 драмов. Занятия в центре начнутся с 1 сентября.
ТУМО – уникальный бесплатный образовательный центр креативных технологий для подростков, интересующихся искусством и информационными технологиями. Центр основан образовательным фондом Симонян. В ходе программы, состоящей из двух этапов, дети научатся анимации, созданию игр, разработке сайтов, изучат область цифровых медиа. На первом этаже одновременно могут заниматься до 500 детей, на втором этаже, включающем второй этап программы, также сможет обучаться 500 детей.