Օգոստոսի 12-ին, 13-ին և 14-ին կայացան Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի բացման միջոցառումները։ Առաջին երկու օրերին դրանց հնարավոր էր հետևել նաև օնլայն։
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց Թումո կենտրոնի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Սեդա Պապոյանը, բացման միջոցառումներին ներկա էր մոտ 20 000 մարդ, իսկ օնլայն հետևում էին մոտ 10 000 -ը։
Միջոցառումների ժամանակ բեմի էկրանին հայտվում էին ներկաների SMS հաղորդագրությունները՝ ուղղված Թումոյին կամ այլ մարդկանց։ Սեդա Պապոյանի խոսքով, երկու օրերի ընթացքում ստացել են մոտ 5000 SMS հաղորդագրություն, սակայն ծրագրային դժվարությունների պատճառով դրանցից միայն 1.500-ն են կարողացել տեղադրել էկրանին։
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի դասերը կմեկնարկեն սեպտեմբերի 1-ին։
Թումոն ստեղծարար տեխնոլոգիաների յուրատեսակ կրթական կենտրոն է բոլոր այն պատանիների համար, ովքեր հետաքրքրություն ունեն արվեստի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հանդեպ: Կենտրոնը ստեղծվել է Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ։ 2 փուլից բաղկացած ծրագրի ընթացքում պատանիները սովորելու և մասնագիտանալու են անիմացիայի, խաղերի ստեղծման, կայքերի մշակման և թվային մեդիայի ոլորտներում։ 1-ին հարկում միաժամանակ կարող է սովորել 500 երեխա, իսկ 2-րդ հարկը, որը ծրագրի 2-րդ փուլի համար է, նախատեսված է կրկին 500 երեխայի համար։

15 Август 2011 - 09:14 AMT
12, 13 и 14 августа состоялись мероприятия по открытию Центра креативных технологий ТУМО. Первые два дня за ними можно было следить в онлайн-режиме. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net координатор по связям с прессой и общественностью центра ТУМО Седа Папоян сообщила, что на мероприятиях присутствовало около 20 000 человек, а за ходом их проведения в онлайн-режиме следили порядка 10 000 человек. Во время мероприятий на экране можно было видеть SMS-сообщения присутствующих, адресованные ТУМО и не только. По словам Седы Папоян, в течение двух дней было получено около 5000 SMS-сообщений, однако, по техническим причинам, из них только 1500 удалось разместить на экране.
Занятия в центре начнутся с 1 сентября.
ТУМО – уникальный бесплатный образовательный центр креативных технологий для подростков, интересующихся искусством и информационными технологиями. Центр основан образовательным фондом Симонян. В ходе программы, состоящей из двух этапов, дети научатся анимации, созданию игр, разработке сайтов, изучат область цифровых медиа. На первом этаже одновременно могут заниматься до 500 детей, на втором этаже, включающем второй этап программы, также сможет обучаться 500 детей.