19 Օգոստոս 2011 - 09:49 AMT
Dasaran.am նախագիծը «աշակերտ-ծնող-ուսուցիչ-դպրոց» կապն ապահովող միջավայր է։ Այս կարծիքն այսօր հայտնեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը՝ Dasaran.am նախագծի հիմնադիր Սուրեն Ալոյանի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի հետ եռակողմ համագործակցության համաձայնագրի կնքման ժամանակ։
Dasaran.am նախագծի լիարժեք իրագործման համար կարևոր է դպրոցներում ինտերնետի առկայությունը։ Արմեն Աշոտյանի խոսքով, Երևանի դպրոցները համակարգչային և ինտերնետային հագեցվածությամբ ապահովված են 65%-ով, իսկ մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ապահովել մինչև 98% հագեցվածություն։
Ըստ նախարարի, Երևանի դպրոցներում ինտերնետ կապի արագությունը հասնում է մինչև 2Մբ/վ։ Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ կրթական հետագա ծրագրերում նախատեսվում է փոխարինել դպրոցների լարային կապը Wi-Fi անլար կապով, որպեսզի յուրաքանչյուր աշակերտ կարողանա իր իսկ համակարգչով մասնակցել դասերին։
«Կա նաև գաղափար ստեղծելու նեթբուքային դասարաններ»,- նշեց Արմեն Աշոտյանը։
Dasaran.am կայքում յուրաքանչյուր աշակերտ, ուսուցիչ և ծնող ունի իր ծածկանունը և ծածկագիրը։ Ուսուցիչները էլեկտրոնային մատյանում տեղադրում են աշակերտների գնահատակնները։ Յուրաքանչյուր ծնող կարող է տեսնել իր երեխայի առաջադիմությունը էլեկտրոնային օրագրում՝ գնահատականները, բացակայությունները, կիսամյակային միջին գնահատականները, դասացուցակը և այլն։ Dasaran.am-ում աշակերտները կարող է նաև գտնել համադասարնցիներին, մասնակցել մի շարք կրթական մրցույթների, օգտվել կայքում առկա կրթական ծրագրերից և խաղերից, ինչպես նաև մանկական հոգեբան ծառայությունից։ Կայքի օգնությամբ կարելի է տեղեկանալ նաև ծնողական ժողովների մասին, տեսնել ուսուցիչների կարծիքը աշակերտների մասին։
Dasaran.am նախագիծը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ գործելու է ամբողջապես անվճար։ Երևանի դպրոցներում հաջող մեկնարկից հետո նախագիծը կմեկնարկի նաև Հայաստանի մարզերի դպրոցներին։

19 Август 2011 - 09:49 AMT
Проект Dasaran.am обеспечивает связь между учеником, родителями и учителями. Это мнение 19 августа выразил министр образования и науки РА Армен Ашотян во время подписания соглашения о трехстороннем сотрудничестве с основателем проекта Dasaran.am Суреном Алояном и Генеральным директором компании “ВиваСелл-МТС” Ральфом Йирикяном.
Для полной реализации проекта Dasaran.am необходимо, чтобы все школы были обеспечены Интернетом. По словам Армена Ашотяна, ереванские школы обеспечены компьютерами и Интернетом на 65%, а к концу года планируется обеспечение на 98%.
По словам министра, в ереванских школах скорость Интернета достигает 2 Мб/с. Армен Ашотян отметил, что в дальнейших образовательных программах предусматривается во всех школах установить беспроводную Wi-Fi-связь, чтобы каждый ученик мог присутствовать на уроках со своим компьютером. “У нас возникла идея создания нетбук-классов”, – отметил Армен Ашотян.
В Dasaran.am каждый ученик, учитель или родитель сможет заходить на сайт, набрав определенный код. Здесь будут созданы электронные классные журналы для всех классов и электронные дневники для каждого ученика. Родители смогут следить за успеваемостью своих детей, узнавать о посещаемости, о средних полугодовых оценках, о расписании уроков и т.д. На сайте ученики смогут переписываться друг с другом, участвовать в ряде конкурсов, например, в “литературном конкурсе”, конкурсе на “лучшее сочинение” и др., а также пользоваться учебными программами и играми сайта. На сайте можно будет узнавать о родительских собраниях, читать мнения учителей о своих учениках.
При содействии компании “ВиваСелл-МТС” отныне программа будет действовать исключительно бесплатно. В случае удачного старта программы в школах Еревана, будет предложено применить ее в областных школах Армении.