22 Օգոստոս 2011 - 07:22 AMT
Google-ն իր Google+ սոցիալական ցանցում ավելացնում է օգտագործողի ինքնությունը հաստատող պիտակներ (badges)։ Այս մասին գրել է Google-ի ներկայացուցիչներից Ուեն-Այ Յուն իր Google+ էջում։ Հաղորդում է IDG լրատվական ծառայությունը։
Ըստ Ուեն-Այ Յուի գրառման՝ Google+-ը այս պիտակները սկզբից կավելացնի հայտնի հանրային դեմքերի էջերին, իսկ ավելի ուշ սա կտարածվի բոլոր օգտագործողների շրջանում։
Այս պահին պիտակների հիմնական նպատակն է տեղեկացնել օգտագործողներին հանրային դեմքերի՝ երգիչների, դերասանների կամ քաղաքական գործիչների իրական էջերի մասին, որպեսզի օգտագործողները կարողանան ավելացնել և հետևել վերջիններիս իրենց (Circles)։ Հայտնիների էջերն այցելելիս ինքնությունը հաստատող պիտակը կերևա անվան կողքին։
Այլ սոցիալական ցանցեր, ինչպիսին Twitter-ն ու Facebook-ն են, նույնպես ունեն հանրային դեմքերի ստուգված էջեր։ Հաստատված օգտագործողներ ունենալը ցանցում ստեղծում է վստահելի միջավայր։
Այնուամենայնիվ, մի քանի շաբաթ առաջ Google-ը քննադատության էր ենթարկվել, երբ ագրեսիվորեն սկսել էր ջնջել ցանցից ոչ իրական էջեր։
Այս բողոքներին ի պատասխան՝ Google-ից տեղեկացրել էին, որ գործընթացը փոխվելու է, հնարավորություն է տրվելու ոչ իրական էջեր ունեցողներին կարգավորել և ուղղել դրանք։ Օգտագործողները վեճերի մեջ են Google-ի հետ իրական անունների քաղաքականության համար՝ պատճառաբանելով, որ որոշ դեպքերում հիմնավորված է օգտագործել մականուններ անվտանգության նկատառումներով։ Օրինակ՝ քաղաքական հայացքներ ունեցողների կամ ամուսնական բռնության զոհերի դեպքում։
Google+-ը ստեղծվել է հունիս ամսվա վերջում և կարճ ժամանակում հասցրեց ձեռք բերել 25 միլիոն օգտագործող։

Google в своей социальной сети Google+ добавляет значки, подтверждающие личность пользователей (badges). Об этом сообщило информационное агентство IDG.
Google+ сначала добавит значки на страницы известных людей, а немного позднее это нововведение распространится и на других пользователей.
На данный момент основной целью значков является информирование пользователей о действительных страницах известных лиц, певцов, актеров или политических деятелей. При посещении страниц известных людей значок будет помещен рядом с именем.
Другие социальные сети, например Twitter и Facebook, также обладают проверенными страницами известных людей. Наличие проверенных пользователей в сети формирует атмосферу доверия.
Тем не менее, несколько недель назад Google подвергся критике со стороны пользователей, когда удалил из сети их недействительные страницы.
В ответ на протесты Google заявил, что этот процесс скоро изменится, и имеющим неофициальные странички будет дана возможность исправить их. Пользователи спорят с Google, оправдываясь, что очень часто приходится применять псевдонимы в целях безопасности. Например, в случае преследования за политические взгляды или если пользователь оказался жертвой насилия в семье.
Google+ основан в конце июня и за короткий срок успел зарегистрировать около 25 миллионов пользователей.