Աշխատանքային այցով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն օգոստոսի 22-ին հանդիպեց Գուանդունի փոխնահանգապետ Սյաո Չժիհենի հետ: Փոխվարչապետը նախ շնորհակալություն հայտնեց ուսանողական մարզական համաշխարհային 26-րդ խաղերը բարձր մակարդակով անցկացնելու համար` նշելով, որ այս խաղերի ընթացքում Հայաստանը նվաճել է առաջին ոսկե մեդալը:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ՏԿ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, զրուցակիցները քննարկեցին Հայաստանի և Գուանդուն նահանգի միջև համագործակցության հնարավորություններին և ուղղություններին վերաբերող հարցեր: Սյաո Չժիհենը նշեց, որ Գուանդուն նահանգը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ, և փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման պատրաստակամություն հայտնեց: Նահանգում մտադիր են զարգացնել զբոսաշրջությունը, և փոխգործակցության համար հեռանկարային համարվեցին ինչպես այդ, այնպես էլ գյուղատնտեսության ոլորտները: Անդրադարձ եղավ նաև գյուղատնտեսության ոլորտի վերամշակող ձեռնարկությունների արտադրանքի` Հայաստանից Գուանդուն արտահանման հարցերին:
Հանդիպմանն առանձին քննարկվեց Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին Գուանդունի ընկերությունների մասնակցության հարցը` հաշվի առնելով, որ նահանգում գործում են տեխնոլոգիական և մեքենաշինական խոշոր ընկերություններ: Խոսվեց նաև ՀՀ մարզերի և Գուանդունի միջև ապակենտրոնացված մակարդակով համագործակցության հաստատման մասին: ԱրմենԳևորգյանը նշեց, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանների միջև ուղիղ շփումների հաստատմամբ և փոխնահանգապետին հրավիրեց Հայաստան` հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու համար:

22 Август 2011 - 14:24 AMT
Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян и заместитель губернатора китайской провинции Гуандун Сяо Чжихени обсудили пути возможного сотрудничества. Возглавляемая Арменом Геворкяном армянская делегация находится в Китае, где она приняла участие в закрытии 26-ой международной Универсиады, в которой Армения впервые завоевала золото.
Как сообщает пресс-служба Министерства ТУ РА, Сяо Чжихени отметил, что провинция заинтересована в развитии отношений с Арменией, заявив о готовности реализации взаимовыгодных программ, в таких сферах, как туризм и сельское хозяйство. Стороны, в частности, коснулись вопросов экспорта сельхозпродукции перерабатывающих компаний из Армении в китайскую провинцию.
В ходе встречи был затронут и вопрос утверждения децентрализованного сотрудничества областей Армении с провинцией Гуандуна. В связи с этим Армен Геворкян отметил, что Армения заинтересована в установление прямых региональных связей, а также пригласил заместителя губернатора Гуандуны в республику для ознакомления возможностей на месте.