Պեկինում ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանի և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջազգային առևտրի աջակցության հանձնաժողովի նախագահ Ուանգ Ջիֆեիի հանդիպմանը կարևորվեց երկու երկրների միջև առևտրային կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը:
Կողմերն ընդգծեցին, որ առկա է գործակցության չիրացված մեծ ներուժ: Քննարկվեցին հայ-չինական առևտրատնտեսական համագործակցության արդյունավետության բարձրացման, մասնավորապես` երկկողմ առևտրում ապրանքատեսակների բազմազանության ավելացման և դրանց որակի բարձրացման խնդիրները: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով` չինական շուկան հայկական ապրանքների իրացման լայն հնարավորություն է ընձեռում, և իրենք պատրաստակամ են աջակցել հայկական արտադրանքի արտահանմանը: Նա իր ղեկավարած կառույցի միջոցով Հայաստանի տնտեսության և ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ տեղեկատվությունը չինացի գործարարներին հասանելի դարձնելու պատրաստակամություն հայտնեց: Անդրադարձ եղավ նաև հայ գործարարների և մասնագիտացված կառույցների համար Չինաստանում գործարար կապերի և բիզնեսի համապատասխան դասընթացներ իրականացնելու հնարավորություններին:
Ա. Գևորգյանը տեղեկություններ հաղորդեց Հայաստանի տնտեսական և ներդրումային միջավայրի մասին, ներկայացրեց իրականացվող հիմնական խոշոր ծրագրերը` նշելով, որ չինական ընկերությունները կարող են մասնակցել թե որպես ներդրողներ և թե համապատասխան ծառայություններ մատուցողներ:
Երկուստեք դրական գնահատվեց այս տարի ապրիլին Երևանում հայ-չինական գործարար համաժողովի անցկացումը, արձանագրվեց, որ նման հանդիպումների, ցուցահանդեսների և տոնավաճառների կազմակերպումը լուրջ խթան կարող է լինել երկկողմ առևտրային կապերի աշխուժացման համար:
Զրուցակիցները նշեցին, որ գալիք տարի Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի միջոցառումների շրջանակում հնարավոր է իրականացնել մի շարք միջոցառումներ` ուղղված առևտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանը և գործարարների միջև ուղիղ կապերի հաստատմանը:
Փոխվարչապետը հանձնաժողովի նախագահին հրավիրեց Հայաստան` տեղում գործակցության հնարավորություններին և ուղղություններին ծանոթանալու համար, հաղորդում է ՏԿՆ մամլո ծառայությունը:

25 Август 2011 - 09:04 AMT
На встрече в Пекине вице-премьера Армении, министра территориального управления Армена Геворкяна с председателем комиссии КНР по содействию международной торговле Уангом Джифеем была подчеркнута необходимость активизации торговых связей между двумя странами.
Как сообщает пресс-служба Министерства ТУ, были обсуждены вопросы повышения эффективности армяно-китайского торгово-экономического сотрудничества, в частности, увеличения ассортимента и улучшения качества товаров, предлагаемых обеими сторонами для торговли. По словам председателя комиссии, китайский рынок открывает широкие возможности для реализации товаров армянского производства, китайская сторона готова содействовать экспорту армянской продукции. Он выразил готовность посредством возглавляемой им структуры сделать доступной для китайских бизнесменов информацию об экономике и инвестиционной среде Армении. Были также затронуты возможности организации в Китае курсов по деловым связям и бизнесу для армянских бизнесменов и специализированных структур.
Армен Геворкян сообщил информацию об экономической и инвестиционной среде Армении, представил реализуемые здесь основные крупные программы, отметив, что китайские компании могут принять в них участие, как в качестве инвесторов, так и поставщиков услуг.
Обе стороны одобрили проведение армяно-китайского бизнес-форума в Ереване в апреле нынешнего года и отметили, что организация подобных встреч, выставок и ярмарок может стать важным стимулом для активизации двусторонних торговых связей.
Собеседники отметили, что в следующем году в рамках мероприятий, посвященных 20-летию установления дипломатических отношений между Арменией и КНР, возможно осуществление ряда мероприятий, направленных на активизацию торгово-экономических отношений и установление прямых связей между бизнесменами.
Вице-премьер пригласил председателя комиссии посетить Армению для ознакомления на месте с возможностями и направлениями сотрудничества.