Nokia ընկերության երեկ թողարկած նոր Symbian Belle-ով աշխատող երեք նոր սմարթֆոնների՝ Nokia 700-ի, Nokia 701-ի և Nokia 600-ի պաշտոնական վաճառքը սկսվելու է 2011-ի երրորդ եռամսյակում։ Այս մասին հայտնում էր Nokia-ն իր մամլո հաղորդագրությամբ։Իսկ թե երբ այս երեք սմարթֆոնները հասանելի կլինեն հայկական շուկայում, այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնեց Հայաստանի «Nokia» բջջային հեռախոսների կենտրոնի վաճառքի տնօրեն Վազգեն Բախշեցյանը։
Վազգեն Բախշեցյանի խոսքով դեռ անհայտ է, թե պաշտոնական վաճառքի մեկնարկից հետո, երբ սմարթֆոնները կհասնեն Հայաստան, սակայն լավագույն դեպքում ակնկալվում է տարվա վերջում։
Այս երեք սմարթֆոնները հագեցած են NFC (Near Field Communication) տեխնոլոգիայով, որը թույլ է տալիս կապվել NFC ունեցող մեկ այլ սարքավորման հետ, ինչպես բարձրախոսներն են կամ ականջակալ Bluetooth-ները կամ հենց հեռախոսները և փոխանակել տարբեր ֆայլեր։
Nokia 700-ը Nokia-ի երբևէ արտադրած ամենափոքր սմարթֆոնն է։ Կշռում է 96 գրամ, 110 x 50.7 x 9.7 մմ չափսերով։ Ունի 1Ghz հզորությամբ պրոցեսոր, 3.2 դյույմ էկրան, 2Գբ ներքին հիշողություն, HD վիդեոնկարահանում և 5 մեգապիքսել տեսախցիկ։
Nokia 701-ը Nokia-ի ամենաբարակ սմարթֆոնն է, ամենալուսավոր 3.5 դյույմ էկրանով։ Ունի 1GHz հզորությամբ պրոցեսոր, 8 մեգապիքսել ետևի և դիմացի տեսախցիկ, ինչպես նաև HD վիդեոնկարահանում։ Ունի 8Գբ ներքին հիշողություն։
Nokia 600-ը Nokia-ի ամենաբարձրաձայն սմարթֆոնն է։ Ունի ներկառուցված FM ռադիո ալեհավաք` առանց ականջակալների լսելու հնարավորությամբ և FM հաղորդիչ՝ երաժշտությունը հեռախոսից ռադիոկայան հեռարձակելու համար։ Այն ունի 60 ժամ երաժշտության նվագարկման տևողություն։ Աշխատում է 1 GHz հզորությամբ պրոցեսորով, 5 մեգապիքսել տեսախցիկով, HD վիդեոնկարահանմամբ և 2Գբ ներքին հիշողությամբ։

Официальную реализацию смартфонов Nokia 700, Nokia 701 и Nokia 600, работающих на новой операционной системе Symbian Belle, компания Nokia начнет уже во втором квартале 2011 года. Об этом сообщает Nokia в своем пресс-сообщении.
А когда именно эти смартфоны будут доступны на армянском рынке, корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил директор Центра по продажам мобильных телефонов “Nokia” Вазген Бахшетян. По словам Вазгена Бахшетяна, пока неизвестно, через какой промежуток времени после старта официальной реализации смартфоны поступят на армянский рынок, в лучшем случае, в конце года.
Все три модели оснащены технологией NFC (Near Field Communication), позволяющей установление их связи с другим устройством, снабженным технологией NFC: динамики, наушники Bluetooth или просто сами телефоны, а также заменять различные файлы.
Nokia 700 – самый маленький смартфон, когда-либо произведенный Nokia. Он весит 96 грамм, его размеры – 110 x 50.7 x 9.7 мм, оснащен процессором 1GHz, 3.2 дюймовым экраном, внутренней памятью 2 Гб, HD-видеосъемкой и видеокамерой в 5 Мр.
Смартфон Nokia 701 – самый тонкий телефон, с самым ярким экраном в 3.5 дюймов. Оснащен процессором мощностью 1GHz, две камеры – 8 Мр, HD-видеосъемка, 8 Гб внутренней памяти.
Nokia 600 – самый громкий смартфон, оснащен встроенным радио FM которое можно слушать без наушников, FM-проводник, для трансляции музыки с телефона на радиостанцию. Продолжительность проигрывания музыки – 60 часов. Работает на основе процессора 1 GHz, оснащен видеокамерой 5Мр, внутренней памятью 2 Гб, HD-видеосъемкой.