Այսօր սեպտեմբերի 2-5-ը Շուշիում կայանալիք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների երիտասարդական չկոնֆերանսի՝ «ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ի մասնակիցների գրանցման վերջին օրն է։«Արցախի կրթական հիմնադրամ»-ի տնօրեն Վլադիմիր Գրիգորյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց, որ ընդհանուր առմամբ ակնկալում են 100-ից ավելի մասնակիցների։ Վլադիմիր Գրիգորյանի խոսքով Հայաստանից գրանցել և հրավիրել են 60 հոգու, որոնց չկոնֆերանսի օրերին ապահովելու են սնունդով և կացարանով ։
«Արցախից գրանցվել է 40 հոգի։ Իսկ Հայաստանից՝ բացի մեր հրավիրված մասնակիցներից կան այլ ցանկացողներ, որոնք, իհարկե, կարող են գալ, մասնակցել, սակայն մեր ֆինանսական միջոցները բավարարում են միայն 60 հոգու սննդի և կացարանի համար։ Մնացած մասնակցել ցանկացողներին մենք կարող ենք օգնել հարմար տեղ գտնելու հարցում, սակայն արդեն իրենց ֆինանսական միջոցներով»,- նշեց Վլադիմիր Գրիգորյանը։
Վլադիմիր Գրիգորյանը հայտնեց նաև, որ բոլոր տեխնիկական հարցերը լուծված են։ Կլինի 3 սենյակ, որտեղ միաժամանակ կընթանան շնորհանդեսները, և բոլոր սենյակները ապահովված կլինեն անլար Wi-Fi ինտերնետ կապով։
«ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ի ընթացքում մասնակիցները կշրջեն նաև Շուշիում և կայցելեն Դադիվանք։
Չկոնֆերանսի կազմակերպիչն է «Արցախի կրթական հիմնադրամ»-ը, աջակիցը՝ Արցախի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը։ «ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ը ինտերնետով կապահովի «Արմինկո» ընկերությունը։
Հայաստանում չկոնֆերանսն առաջին անգամ անցկացվել է 2009թ-ին, որին հաջորդել են «ԲարՔեմփ Երևան» 2010 և 2011-ը։ Իսկ Արցախում առաջին անգամ այն կայացել է անցյալ տարի։
BarCamp-ը միջոցառումներ կազմակերպելու նոր ձևաչափ է, որն առաջին անգամ կիրառվել է 2005թ-ին ԱՄՆ-ում՝ Silicon Valley-ում, և հետո ստացել լայն տարածում ողջ աշխարհում։ BarCamp են անվանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, Ինտերնետի և նոր մեդիաների թեմաներով չկոնֆերանսները։

27 Август 2011 - 08:12 AMT
27 августа – последний день регистрации участников Молодежной неконференции по ИТ “BarCamp Арцах-2011”, которая состоится в Шуши 2-5 сентября.
Директор “Образовательного фонда Арцаха” Владимир Григорян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что, в общем, ожидается участие в неформальной конференции около 100 человек. По словам Владимира Григоряна, из Армении зарегистрировано и приглашено 60 человек, которые в дни неконференции будут обеспечены питанием и жильем.
“Из Арцаха зарегистрировано 40 участников. А из Армении, кроме приглашенных нами, есть еще желающие поучаствовать в мероприятии, они, конечно, могут принять участие в некоференции, однако наши средства не позволяют обеспечить питанием и жильем более 60 человек. Мы поможем им найти жилье, но оплата за проживание будет производиться за их счет”,- сказал Владимир Григорян.
Он заявил, что все технические вопросы решены, будут оборудованы три комнаты, в которых одновременно будут проходить презентации, все комнаты будут обеспечены беспроводной Wi-Fi-связью.
В ходе “BarCamp Арцах-2011” участники посетят Дадиванк в Шуши, познакомятся с городом. Организатор мероприятия – “Образовательный фонд Арцаха”, при содействии Министерства культуры и по вопросам молодежи НКР. Интернетом-обеспечение – компании “Арминко”.
В Армении неконференция BarCamp проводится с 2009 года. Затем последовали “BarCamp Ереван” 2010 и 2011 годов. В Арцахе мероприятие впервые проводилось в прошлом году.
BarCamp является новым решением проведения мероприятий, которое впервые было применено в 2005 году в США в “Силиконовой долине”, а потом уже распространилось по всему миру. BarCamp называются мероприятия на тему ИТ, Интернета и новых медиа.