Զարգացման հայկական գործակալությունը և Հայաստանում Գյուղական Տարածքների Տնտեսական Զարգացման Հիմնադրամը (FREDA) սեպտեմբերի 13-16-ը Մոսկվայում կայանալիք «WORLD FOOD MOSCOW 2011» սննդի և խմիչքների 20-րդ միջազգային ցուցահանդեսի համար իրականացնում են հայկական ընկերությունների մասնակցության կազմակակերպչական աշխատանքները:
Ցուցահանդեսը բաղկացած է 11 բաժիններից, այդ թվում` ձուկ և ձկնամթերք, միրգ և բանջարեղեն, հրուշակեղեն, նպարեղեն, պահածոներ, կաթնամթերք, խմիչքներ և այլն: Մեծ հեղինակություն վայելող և ավանդւյթներ ունեցող այս միջոցառմանը մասնակցում են 58 երկրներ: Յուրաքանչյուր տարի սննդի ոլորտի ավելի քան 50,000 մասնագետներ տարբեր երկրներից այցելում են ցուցահանդես:
Ցուցահանդեսի միասնական հայկական տաղավարի ներկայացման և կազմակերպման համար ֆինանսական աջակցությունը տրամադրում է Հայաստանում Գյուղական Տարածքների Տնտեսական Զարգացման Հիմնադրամը (ՀԳՏՏԶՀ):
Միասնական հայկական տաղավարում ներկայացված են լինելու հետևյալ 8 տեղական ընկերություննները` «Էդվագ գրուպ» ՍՊԸ-ն իր 365 գինիներ ապրանքանիշով, «Երևանի գարեջուր» ՓԲԸ, «Ակվատեխավտոմատիկա» ՓԲԸ, «Չիզ Թաուն» ՓԲԸ, «Ալիշան» ՍՊԸ, «Մեղրու պահածոների գործարան» ՓԲԸ-, «Հայաստանի բարիքներ» ՓԲԸ- և «ՍԻՍ Նատուրալ» ՍՊԸ:
Հիմնադրամն ունի բաժնեմասային կապիտալ ներդրում վերը նշված ընկերություններից վեցում: Վերոնշյալ ցուցահանդեսին մասնակցության նպատակն է նպաստել տեղական արտադրության ապրանքների առաջմղմանը և հայկական ընկերությունների արտահանման ծավալների մեծացմանը:
ՀԳՏՏԶՀ-ն ներդրումային հիմնադրամ է, որը ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (ԳԶՄՀ) համատեղ աջակցությամբ: ՀԳՏՏԶՀ նորարարական ֆինանսական գործիքների միջոցով ներդրումներ է կատարում գյուղական ուղղվածություն ունեցող ՓՄՁ-ներում` միաժամանակ տրամադրելով նաև կառավարչական աջակցություն:

Армянские компании примут участие в 20-ой юбилейной международной выставке «Весь мир питания /World Food Moscow 2011», которая пройдет с 13 по 16 сентября в ЦВК «Экспоцентр». Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Армянского агентства развития Мэри Меликян.
По ее словам, восемь армянских компаний – «Эдваг груп», «Ереванское пиво», «Акватехавтоматика», «Чиз Таун», «Алишан», «Мегрийский консервный завод », «Блага Армении» и «Сис Натурал», при поддержке ААР и FREDA представят свою продукцию на World Food Moscow 2011.
В этом году более 1350 поставщиков из 60 стран мира примут участие в выставке продуктов питания и напитков World Food Moscow 2011. Традиционно с национальными экспозициями, организованными при поддержке государства и профессиональных объединений, выступят более 50 стран. Это подтверждает авторитет World Food Moscow на международном рынке продуктов питания.
Найти новых партнеров для бизнеса, укрепить уже сложившиеся деловые отношения, заключить договоры и презентовать новые виды продукции – вот основные цели, которые участники выставки World Food Moscow успешно выполняют за четыре дня интенсивной работы. Как сообщили РИА Fishnews.ru организаторы мероприятия, в этом году экспоненты представят свою продукцию по 11 направлениям: мясные, рыбные, кондитерские и хлебобулочные изделия, плодоовощная продукция, напитки, чай и кофе, молочная и масложировая продукция, бакалея, консервы, замороженные полуфабрикаты.
Для специалистов рынка продуктов питания World Food – это уникальная возможность почувствовать атмосферу рынка продовольствия. Ежегодно выставку посещаются десятки тысяч представителей оптовых и дистрибьюторских компаний, розничной торговли и ресторанного бизнеса. Здесь они изучают предложения российских и иностранных поставщиков, ищут новых партнеров и возможности для расширения ассортимента.
Организатором мероприятия выступает международная компания ITE. Выставка проводится при поддержке Минсельхоза России, Комитета Совета Федерации по аграрно-продовольственной политике и рыбохозяйственному комплексу, Комитета Госдумы России по аграрным вопросам, правительства Москвы и др.