30 Օգոստոս 2011 - 05:47 AMT
«Յունիբանկ» ՓԲԸ-ն կոչ է անում «Հին Էրիվան հոլդինգ» ՍՊԸ-ի տնօրինությանը դադարեցնել ստահոդ տեղեկատվության տարածումը և փոխարենը կատարել վարկային պայմանագրերով ամրագրված իր պարտավորությունները: Այդ մասին նշված է «Յունիբանկից» տրամադրած հաղորդագրության մեջ:
«Հին Էրիվան հոլդինգ» ՍՊԸ-ի տնօրինության հայտարարությունների առնչությամբ պարզաբանում ենք, որ «Հին Էրիվան Հոլդինգ» ՍՊԸ-ն իրոք հանդիսանում է «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի վարկառու: Ընկերության և բանկի միջև վարկային պայմանագրեր կնքվել են 2007 և 2008թթ.: Սակայն, 2009թ.-ի մայիսին Մանվել Տեր-Առաքելյանը, պատճառաբանելով, որ տնտեսական ճգնաժամը բացասական ազդեցություն է ունեցել «Հին Էրիվան Հոլդինգ» ընկերության գործունեության վրա, դիմել է բանկին` խնդրելով փոփոխել վարկերի մարման ժամանակացույցերը: «Յունիբանկը», իր սկզբունքներին համաձայն, ընդառաջ է գնացել վարկառուի` «Հին Էրիվան Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի խնդրանքին:
Բանակցությունների արդյունքում բանկը «Հին Էրիվան Հոլդինգ» ընկերությանն առաջարկել է վարկերի մարման արտոնյալ պայմաններ` 2 տարով տարաժամկետելով վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարների մարումների գործընթացը և 2 տարով երկարաձգելով վարկերի մարման պայմանագրային ժամկետները: Համաձայնագրերի կնքված և ստորագրված երկու օրինակները բանկը ներկայացրել է «Հին Էրիվան Հոլդինգ»-ին, սակայն ընկերության տնօրինությունն իր կողմից հաստատված օրինակները չի վերադարձրել բանկ:
Ավելին` այդ համաձայնագրերի ստորագրման նույն օրը Մանվել Տեր-Առաքելյանը մտափոխվել է և խնդրել բանկին պատրաստել համաձայնագրերի երկրորդ տարբերակը, ըստ որի բանկն իրականացնելու է միայն վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի մարման 2 տարով տարաժամկետում:
Այն փաստը, որ Բանկը որոշում է կայացրել հօգուտ «Հին Էրիվան Հոլդինգ» ընկերության և հնարավորություն է ընձեռել վարկառուին ընտրելու իր համար առավել նպաստավոր տարբերակը, հաստատում է նաև ընկերության տնօրինությունը: Սակայն համաձայնագրերի առկայությունը չխանգարեց «Հին Էրիվան Հոլդինգ»-ին հրաժարվել սահմանված ժամկետներում վարկային պարտավորությունները կատարելուց:
Համաձայնագիրը ստորագրելուց երկու տարի անց` 2011թ.-ի մայիսին, Մանվել Տեր-Առաքելյանը հիշեց «Յունիբանկին» այդպես էլ չտրամադրած առաջին համաձայնագրերի գոյության մասին, որով նախատեսված էր նաև վարկի մարման ժամկետների երկարաձգում, և որոշեց առաջնորդվել այդ տարբերակով:
«Յունիբանկը» հերթական անգամ զիջեց վարկառուի խնդրանքին և առաջարկեց հիմք ընդունել համաձայնագրերի առաջին տարբերակը` պայմանով, որ ընկերությունը այդ համաձայնագրերի ստորագրված և կնքված բնօրինակը կներկայացնի բանկ: Միաժամանակ, «Հին Էրիվան Հոլդինգ» ընկերությունը խնդրեց «Յունիբանկին» իրեն տրամադրել հաջորդող գրավի թույլտվություն, որպեսզի հնարավորություն ունենա «Յունիբանկում» գրավադրված գույքը` «Հին Էրիվան» ռեստորանային համալիրը` որպես հաջորդող գրավի առարկա ձևակերպել նաև այլ բանկում` նոր վարկ ստանալու և Յունիբանկի վարկերը մարելու համար:
«Յունիբանկը» նման թույլտվություն վարկառուին տրամադրեց, սակայն մինչ օրս վարկի մարումները կատարված չեն: «Հին Էրիվան Հոլդինգ» ՍՊԸ-ն նաև հրաժարվեց բանկ ներկայացնել առաջին համաձայնագրի բնօրինակը` հայտարարելով, որ պատրաստ է մարել միայն վարկերի մայր գումարները, առանց կուտակված տոկոսագումարների:
Սահմանված կարգի համաձայն, «Յունիբանկը» վարկառուին է ներկայացրել համապատասխան ծանուցում, որով պահանջել է սահմանված ժամկետներում մարել ժամկետանց վարկի մայր գումարները և տոկոսագումարները: Դրան ի պատասխան Մանվել Տեր-Առաքելյանը դիմել է դատարան` պահանջելով սահմանափակել «Յունիբանկում» գրավադրված գույքի արտադատական բռնագանձման իրավունքը:
Վարկային պարտավորությունների կատարումը ձգձգելու նպատակով, Մանվել Տեր-Առաքելյանը ԶԼՄ-ներին տրված հարցազրույցում «Յունիբանկին» մեղադրել էր նաև փաստաթղթերի կեղծման մեջ, մինչդեռ ինքն է հրաժարվում փաստաթղթերի բնօրինակը բանկ ներկայացնելուց: Բնականաբար, այդ առնչությամբ «Յունիբանկը» դիմել է իրավապահ մարմիններին և խնդրել ստուգել Մանվել Տեր-Առաքելյանի մոտ առկա փաստաթղթերի իսկությունը:
Այս պարագայում անհասկանալի է «Հին Էրիվան Հոլդինգ» -ի տնօրինության դժգոհությունը ՀՀ ոստիկանության միջամտության վերաբերյալ: Չէ որ, հենց Մանվել Տեր-Առաքելյանն է դրսևորում գործարարին ոչ վայել պահվածք` անհիմն մեղադրանքներ ներկայացնելով բանկին և փորձելով խուսափել վարկային պայմանագրերով և համաձայնագրերով ամրագրված իր պարտավորությունների կատարումից»:
«Յունիբանկ» ՓԲԸ-ն այս տարվա հուլիսի 14-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` պահանջելով պատասխանատվության ենթարկել «Հին Էրիվան հոլդինգ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Մանվել Տեր-Առաքելյանին` բանկի գործարար համբավը արատավորելու և զրպարտության համար»,- ասվում է բանկի հաղորդագրությունում:

30 Август 2011 - 05:47 AMT
Владелец Hin Erivan Holding Манвел Тер-Аракелян утверждает, что глава Unibank-а Вардан Атаян привлек шестой отдел Полиции с умышленной целью – отобрать заведение у владельца, несмотря на то, что Аракелян готов оплатить задолжность. Об этом владелец Hin Erivan Holding заявил газете «Грапарак».
В свою очередь ЗАО «Unibank» призывает руководство ООО «Hin Erivan Holding» прекратить распространять лживую информацию и вместо этого выполнять свои закрепленные кредитным договором обязанности.
Соглано распространееному банком сообщению, ООО «Hin Erivan Holding» является кредитором ЗАО «Unibank» с 2007 года. Однако в 2009 г. Манвел Тер-Аракелян попросил изменить график погашения кредита, сославшись на то, что мировой финансово-экономический кризис негативно повлиял на деятельность ООО «Hin Erivan Holding». В результате переговоров банк предложил компании «Hin Erivan Holding» льготные условия погашения кредитов, на 2 года отсрочив процесс выплаты основной суммы кредита и процентов и продлив на 2 года сроки погашения кредитов, закрепленных в договорах. Банк представил две копии подписанных и скрепленных печатью соглашений ООО «Hin Erivan Holding», однако руководство компании не вернуло банку подтвержденные с его стороны документы. Более того, в этот же день Манвел Тер-Аракелян передумал и попросил банк подготовить второй вариант соглашений, согласно которому банк продлит на 2 года сроки погашения только основной суммы кредита и процентов. Тот факт, что банк принял решение в пользу ООО «Hin Erivan Holding» и предоставил возможность выбрать кредитору наиболее удобный для себя вариант, подтверждает также руководство компании. Но наличие соглашений не помешало ООО «Hin Erivan Holding» отказаться от выполнения взятых на себя кредитных обязательств в установленные сроки.
Спустя 2 года после подписания соглашений, в мае 2011 г. Манвел Тер-Аракелян вспомнил о существовании первых соглашений, так и не предоставленных ЗАО «Unibank», которыми предусматривалось продление сроков погашения долга, и решил руководствоваться этим вариантом.
ЗАО «Unibank» в очередной раз уступило просьбе кредитора и предложило принять за основу упомянутые варианты соглашения, но с условием, что компания предоставит подписанные и заверенные печатью копии этих документов в банк.
Одновременно компания «Hin Erivan Holding» попросила «Unibank» предоставить ей разрешение на последующий залог, чтобы иметь возможность оформить заложенный в «Unibank» ресторанный комплекс «Hin Erivan Holding» в качестве предмета залога в других банках с целью получения кредита и погашения задолженностей «Unibank». «Unibank» предоставил кредитору такое разрешение, но до сих пор кредит не погашен. ООО «Hin Erivan Holding» также отказалось предоставить банку оригинал первого соглашения, заявив, что готов погасить только основные суммы кредитов без накопившихся процентных выплат.
Согласно установленному порядку, «Unibank» предоставил кредитору соответствующее уведомление, в котором потребовал погасить основные суммы и накопившиеся процентные выплаты в оговоренные сроки. В ответ на это Манвел Тер-Аракелян обратился в суд, требуя ограничить право внесудебной конфискации заложенного в «Unibank» имущества.
С целью оттянуть исполнение кредитных обязательств Манвел Тер-Аракелян в интервью СМИ также обвинил ЗАО «Unibank» в подделке документов, тогда как сам отказывается предоставить оригиналы в банк. В связи с этим «Unibank» обратился в правоохранительные органы с просьбой проверить подлинность документов Манвела Тер-Аракеляна.
ЗАО «Unibank» 14 июля текущего года подало иск в суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш, требуя привлечь к ответственности владельца ООО «Hin Erivan Holding» Манвела Тер-Аракеляна за клевету о порочащие деловое имя банка заявления. В свою очередь Манвел Тер-Аракелян также хочет сохранить имя своего объекта и не намерен уступать банку.