Օգոստոսի 30-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այցելել է Նոյեմբերյանի մոտ գտնվող ՀՀ զորամասերից մեկը: Ինչպես հայտարարել է նախարարը, ելույթ ունենալով զինվորների առաջ, Հայաստանի անկախության գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը մարտունակ բանակն է և նշել երկրի անվտանգությունն ապահովող սահմանամերձ զորամասերի կարևորությունը:
«Այս 20 տարիները ցույց տվեցին, որ մենք առանց երրորդ ուժի իսկապես ունենք բանակ, որի գլխավոր ձեռբերումը հաղթանակն է, որը մենք պետք է ամրապնդենք և պահպանենք բոլոր միջոցներով»,- ասել է նա: Նրա խոսքով, ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին նույնիսիկ ամենաբարդ պահերին հայկական բանակը ռազմավարության շնորհիվ կարողացել է արժանի պատասխան տալ հակառակորդին: Ձեռքբերումների շարքում Օհանյանը նաև նշել է բանակի պրոֆեսիոնալ հրամանատարական կազմի ձևավորումը: Նրա խոսքով, բանակի մարտունակության գլխավոր երաշխիքներից մեկը զինվոր-հրամանատար փոխհարաբերություններն են: «Փոխադարձ հարգանքը ձևավորում է զինվորների մոտ մարտական ոգի, իսկ եթե զինվորն իրեն նվաստացած է զգում, ապա նրա ոգին կոտրվում է»,- ասել է Օհանյանը: Նախարարը նաև համոզմունք է հայտնել, որ ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում հայկական բանակը կարող է արժանի պատասխան տալ հակառակորդին: Նախարարի այցի պատվին տեղի է ուենցել հանդիսավոր շքերթ: Սեյրան Օհանյանը եղել է նաև մարտական դիրքերում:

30 Август 2011 - 06:17 AMT
30 августа министр обороны Армении Сейран Оганян посетил одну из приграничных воинских частей РА вблизи Ноемберяна. Как заявил министр, выступая перед солдатами, одним из главнейших достижений независимой Армении является боеспособная армия, отметив важность приграничных частей, обеспечивающих безопасность страны.
“Эти 20 лет показали, что мы без помощи какой-либо третей силы действительно имеем армию, главным достижением которой является победа, которую мы должны укрепить и сохранить любыми средствами”,- сказал он. По его словам даже в самые сложные моменты, в частности в годы Карабахской войны, армянская армия, благодаря стратегии, смогла достойно ответить противнику. Среди достижений Оганян также подчеркнул формирование профессионального командующего состава армии. По словам главы оборонного ведомства страны, одним из главных гарантов боеспособной армии являются взаимоотношения между солдатами и командирами. “Взаимоуважение формирует у солдат боевой дух, и если солдат чувствует себя униженным, то дух в нем ломается”,- сказал Оганян. Министр также выразил уверенность, что в случае возобновления военных действий армянская армия сможет дать достойный ответ противнику.
В честь визита министра в воинскую часть прошел торжественный парад. Кроме этого солдаты разведывательного подразделения показали навыки рукопашного боя. Сейран Оганян также побывал на боевых позициях.