Սեպտեմբերի 24-ին Երևանում կայանալիք 2-րդ TEDxYerevan անկախ կազմակերպվող միջոցառումը կանցկացվի Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց TEDxYerevan 2011-ի լիազորված կազմակերպիչ Քրիստինե Սարգսյանը։
Քրիստինե Սարգսյանի խոսքով TEDxYerevan 2011-ի խոսնակների անունները դեռ հայտնի չեն, քանի որ այժմ նրանց հետ աշխատում է կազմակերպիչների թիմը։
«Մենք ինքներս ենք հրավիրում խոսնակների կամ մեզ դիմում են։ Եթե մարդը համապատասխանում է TED-ի ֆորմատին, սկսում ենք աշխատել նրա հետ։ Կան մարդիկ, ովքեր իրոք ասելու ներկայացնելու բան ունեն, սակայն չեն տիրապետում հռետորության արվեստին, լինում է և հակառակը։ Յուրաքանչյուր խոսնակի հետ հանդիպում ենք 6-ից 7 անգամ, ասում մեր կարծիքը, ինչպես խոսեն և այլն»,- նշեց Քրիստինե Սարգսյանը։
Ըստ Քրիստինե Սարգսյանի TEDxYerevan-ն ունի 300 մասնակցի համար լիցենզիա, սակայն դեռ պարզ չէ, թե քանիսին կհրավիրի։
«Մենք մաքսիմալ կօգտագործենք լիցենզիայի պոտենցիալը։ TEDx-ը միայն հրավերով միջոցառում է։ Մենք հրավիրում ենք այն մարդկանց, ովքեր մեր կարծիքով խոսնակների ելույթներից շատ բան կսովորեն, կվերցնեն ու կօգտագործեն և հաջորդ տարվա համար կարող են լինել պոտենցիալ խոսնակ»,- ասաց Քրիստինե Սարգսյանը։
TEDxYerevan 2011-ի գործընկերն է Civilitas հիմնադրամը։
Միջոցառումը տեղի է ունենալու «Երիտասարդանալով» կարգախոսով և կենտրոնանալու է երիտասարդության և հասունության հասկացման վրա։ TEDxYerevan2011-ն ավարտվելու է «Քսան» հատուկ բաժնով, որին մասնակցելու են առավել ստեղծարար խոսնակները:
Տեխնոլոգիաներին, արվեստին ու դիզայնին նվիրված TEDx ակախ կազմակերպվող միջոցառումն առաջին անգամ տարածաշրջանում տեղի է ունեցել Երևանում: TEDxYerevan 2010-ին ելույթ են ունեցել 17 խոսնակ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Մեծ Բրիտանիայից, Վրաստանից ու Քուվեյթից, ներկայացնելով իրենց գաղափարներն ու փորձը: TEDx-ը ամերիկյան TED (Technology Entertainment Design հիմնադրամի ոչ պաշտոնական ծրագիրն է: 1984թ. ի վեր հիմնադրամը ամենամյա խորհրդաժողովներ է անցկացնում, որտեղ նույն բեմում հավաքվում են գիտնականներ, քաղաքական գործիչներ, ձեռներեցներ, նկարիչներ, երաժիշտներ, ինժեներներ:

”TEDxYerevan”, который 24 сентября во второй раз состоится в Ереване, будет проведен в Центре креативных технологий ТУМО. Об этом сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net уполномоченный организатор TEDxYerevan 2011 Кристине Саркисян.
По словам Кристине Саркисян, имена докладчиков на TEDxYerevan 2011 пока неизвестны, поскольку с ними в данный момент работает команда организаторов. “Мы сами приглашаем докладчиков или к нам обращаются. Если данный человек соответствует формату TED, мы работаем с ним. Среди них есть такие, кому действительно, есть что сказать, но они не владеют ораторским искусством, бывает и наоборот. С каждым из докладчиков мы встречаемся по 6-7 раз, учим их, как надо говорить, и т.д.”,- отметила Кристине Саркисян.
По словам Кристине Саркисян, в TEDxYerevan предусмотрено 300 лицензий для участников, хотя пока неизвестно, сколько человек будет приглашено.
“Мы постараемся максимально использовать потенциал лицензии. В TEDx участвуют только по приглашению. Мы приглашаем тех людей, которые, по нашему мнению, могут многому научиться у докладчиков, перенять и использовать информацию, которые станут потенциальными докладчиками в следующем году”.
Партнером TEDx является фонд “Civilitas”.
Мероприятие пройдет под девизом “Становясь моложе” и будет сконцентрировано на понимании таких понятий, как молодость и зрелость. “TEDxYerevan2011” завершится особым этапом под названием “Двадцать”, в котором примут участие наиболее талантливые докладчики.
Независимое мероприятие TEDx, посвященное технологиям, искусству и дизайну, впервые в регионе состоялось в Ереване. В “TEDxYerevan 2010” приняли участие 17 докладчиков из Армении, США, Канады, Великобритании, Грузии и Кувейта, которые представили свои идеи и опыт. TEDx является неофициальной программой американского фонда TED (Technology Entertainment Design). С 1984 года фонд ежегодно проводит конференции, во время которых он собирает на одной сцене ученых, политических деятелей, предпринимателей, художников, музыкантов, инженеров.