2 Սեպտեմբեր 2011 - 06:32 AMT
2011-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանում արտադրվել է 6772.1 հազար լիտր կոնյակ , ինչը 19.6 տոկոսով ավելի է 2010-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (5660.4 հազար լիտր): Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, նույն շրջանում երկրում արտադրվել է 3399.5 լիտր օղի, ինչը քիչ է 2010-ի հունվար-հուլիսի ցուցանիշից 29.3 տոկոսով: Բացի դրանից, հունվար-հուլիսին արտադրվել է 3377.6 հազար լիտր գինի 2010-ի 2867.7 հազար լիտրի փոխարեն (17.8 տոկոս աճ):
Հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 8997.1 հազար լիտր գարեջուր, ինչը 5.8 տոկոսով քիչ է, քան 2010-ի հունվար-հուլիսին` 9555.9 հազար լիտր: Շամպայն գինիների արտադրությունն աճել է 5.4 տոկոսով` կազմելով 130.5 հազար լիտր:
Ոչ ալկոհոլային խմիչքների արտադրությունը 2011-ին ավելացել է 2.8 տոկոսով` կազմելով 20237.3 հազար լիտր:

В январе-июле 2011 года в Армении было произведено 6772,1 тыс. литров коньяка, что на 19,6% больше показателя аналогичного периода 2010 года (5660,4 тыс. литров). Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 3399,5 тыс. литров водки, что меньше показателя января-июля 2010 года на 29,3%. Кроме того, в январе-июле 2011 года было произведено 3377,6 тыс. литров вина, против 2867,7 тыс. литров в 2010 году (рост на 17,8%).
В то же время за отчетный период в стране было произведено 8997,1 тыс. литров пива, что на 5,8% меньше, чем в январе-июле 2010 года – 9555,9 тыс. литров. Производство шампанских вин возросло на 5,4%, составив 130,5 тыс. литров.