Նախնական պայմանավորվածությունների համաձայն, Հայաստանի վերամշակող ընկերությունները ներկայացրել են խաղողի մթերման պահանջարկ 150-155 հազար տոննայի չափով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը: «Այս տարի ներկայացված պահանջարկը 15-20 տոկոսով գերազանցում է անցյալ տարվա ցուցանիշը»,- հաղորդել է նա:
Ինչ վերաբերվում է մթերման գնին, ապա, փոխնախարարի խոսքով, 2010-ին 1 կգ խաղողի միջին գինը կազմել է 124.4 դրամ: «Անցյալ շաբաթ նախարարի մոտ վերամշակող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ կայացած խորհրդակցության ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մթերման գինն այդ մակարդակից չնվազեցնելու մասին»,- ասել է նա: Միաժամանակ Ռոբերտ Մակարյանը հավելել է, որ գինը ձևավորում է շուկան, այն կախված է նաև խաղողի որակից, որը մասնագետների գնահատմամբ այս տարի լավն է լինելու: «Կարծում եմ, որ այս տարի մենք խաղողի մթերման հետ կապված խնդիրներ չենք ունենա»,- հավելել է նա:

2 Сентябрь 2011 - 11:06 AMT
Согласно предварительным договоренностям, перерабатывающие компании Армении представили спрос на закуп винограда в размере 150-155 тыс. тонн. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян. «Предъявленный спрос в этом году на 15-20% превышает прошлогодний», – сообщил он.
Что же касается закупочной цены, то, по словам замминистра, в 2010 году средняя цена 1кг винограда составила 124,4 драма. «На совещании у министра, которое состоялось на прошлой неделе, с представителями перерабатывающих компаний была достигнута договоренность, не спускать закупочную цену ниже этого уровня», – сказал он. При этом Роберт Макарян добавил, что цену формирует рынок, она также зависит от качества винограда, который, по оценке специалистов, в этом году будет хорошего качества. «Считаю, что в этом году у нас не будет проблем с закупом винограда», – добавил он.