2 Սեպտեմբեր 2011 - 13:35 AMT
Միջազգային մասնագետները Երևանում քննարկել են ֆինանսական համակարգում ռիսկերի գնահատման անհրաժեշտությունը
Օգոստոսի 29-ից սեպտեմբերի 2-ը Երևանում տեղի է ունեցել է ՀՀ կենտրոնական բանկի և ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի համատեղ կազմակերպած «Կոնսոլիդացված վերահսկողություն և ռիսկերի ինտեգրում» թեմայով տարածաշրջանային սեմինարը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը, սեմինարին մասնակցում էին Ռուսաստանի, Լիտվայի, Չեխիայի, Լիբանանի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի և Հայաստանի կենտրոնական բանկերի վերահսկողության ոլորտի շուրջ 30 մասնագետներ:
Սեմինարի ընթացքում ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի բանկային վերահսկողության և կարգավորման ավագ վերահսկող-ֆինանսական վերլուծաբան Ռոբերտ Ուոքերն իր խոսքում նշել է, որ համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում վերջին ամիսներին տեղի ունեցող իրադարձությունները հրամայական են դարձնում կազմակերպություններում ռիսկերի գնահատման և վերահսկման հնարավորինս ընդգրկուն մեխանիզմների ստեղծումը: Այս առումով կարևորվում է ֆինանսական ոլորտի տարբեր հատվածներում ռիսկերի առաջացման ու կանխարգելման գործիքների մշակումը և գործարկումը:
ՀՀ ԿԲ ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Վահե Վարդանյանը նշել է, որ ֆինանսական կայունության տեսանկյունից կարևոր է ֆինանսական համակարգի ռիսկերի գնահատումը: «Այդ առումով նման սեմինարի անցկացումը Հայաստանում զգալի ներուժ է ստեղծում ապագա ֆինանսական ճգնաժամերին դիմակայելու համար»,- ասել է նա:

С 29 августа по 2 сентября в Ереване прошел региональный семинар на тему «Консолидированный надзор и интеграция рисков», организаторами которого выступили Центральный банк Армении и Федеральная резервная система США. Как сообщает пресс-служба ЦБ РА, в семинаре приняли участие 30 специалистов центральных банков России, Литвы, Чехии, Ливана, Таджикистана, Киргизии, Казахстана и Армении.
Аналитик надзора и контроля банковской сферы Федеральной резервной системы США Роберт Рокерн в своей речи подчеркнул, что события, происходящие на финансовых рынках за последние два месяца, обязывают к созданию комплексных механизмов оценки и контроля рисков в компаниях. По его словам, с этой точки зрения становится необходимой разработка и применение инструментов по предотвращению рисков в различных отраслях финансовой сферы.
В свою очередь, начальник управления финансовой стабильности и развития Центрального банка Армении Ваге Варданян добавил, что с точки зрения обеспечения финансовой стабильности крайне важна оценка рисков финансовой системы. «Проведение подобного семинара в Армении создает значительный потенциал для преодоления финансового кризиса в будущем», – сказал он.