3 Սեպտեմբեր 2011 - 08:21 AMT
Սեպտեմբերի 3-ին արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում տեղի ունեցավ հանդիսավոր նիստ, նվիրված Հայաստանում արտակարգ իրավիճակների արձագանքման համակարգի ձևավորման 20-ամյակին: Ինչպես հայտարարեց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը, ԱԻն-ը մեծ նշանակություն ունի ոչ միայն աղետների հետևանքների վերացման տեսակետից, այլ նաև սոցիալական, նյութական ու տնտեսական ռիսկերի նվազեցման առումով: Նախարարը նշել է,որ ԱԻՆ-ը լուրջ փոփոխությունների է ենթարկվել անցյալ տարվա ընթացքում: «Կառուցվում է «արտակարգ քաղաք», որտեղ կտեղակայվեն ԱԻն բոլոր ստորաբաժանումները: Արագ տեմպերով կառուցվում է ՀՀ ամենասեյսմակայուն շենքերից մեկի շինարարությունը, որտեղ կտեղակայվի աղետների կառավարման կենտրոնը»,-նշել է նա: Երիցյանը նշել է նաև, որ նախարարությունը միայնակ չի կարող հակազդել աղետներին, «դրա համար մենք պետք է միավորվենք ու միասին աշխատենք»:
Իր հերթին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է. «Հաշվի առնելով աշխարհագրական դիրքը, քաղաքական իրավիճակը տարածաշրջանում, ինչպես նաև վերջին իրադարձություններն աշխարհում, հարկ է նշել, որ ԱԻՆ-ը մեծ նշանակություն ունի մեր երկրի համար»: Վարչապետն ընդգծել է, որ հարկավոր է պայքարել ոչ միայն բնական աղետների հետևանքների վերացման ուղղությամբ, այլ պետք է «կարողանանք կանխատեսել և պատրաստ լինենք դիմակայել աղետներին»:
Միջոցառման ընթացքում ԱԻՆ տասնյակ աշխատակիցներ արժանացան վարչապետի, ԱԺ նախագահի, ԱԱԽ, ոստիկանության, դատախազության, ԱԱԾ ու ՊՆ պարգևներին:

3 Сентябрь 2011 - 08:21 AMT
Сегодня, 3 сентября в Министерстве чрезвычайных ситуаций состоялось торжественное заседание, посвященное 20-летию формирования системы почрезвычайным ситуациям в Армении. Как заявил в ходе мероприятия министр чрезвычайных ситуаций РА Армен Ерицян, МЧС имеем большое значение не только с точки зрения ликвидаций катастроф, но и с точки зрения снижения социальных, материальных, экономических рисков. При этом министр отметил, что МЧС Армении в течение прошлого года пережило серьезные изменения. «Идет строительство “чрезвычайного города”, где будут размещены все подразделения МЧС. Самыми быстрыми темпами сегодня также идет строительство одного из самых сейсмостойких зданий РА, где будет размещен центр управления катастрофами», – отметил он. Ерицян также заметил, что Министерство в одиночку не сможет противостоять катастрофам, «для этого мы должны объединиться и работать вместе».
В свою очередь премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил: “Имея в виду географическое положение, политическую ситуацию в регионе, а также последние события в мире, следует отметить, что Министерство чрезвычайных ситуаций имеет важное значение для нашей страны”. При этом премьер-министр подчеркнул, что следует бороться не только с ликвидацией последствий природных катастроф, но и “необходимо спрогнозировать, и быть готовым к катастрофам”.
В ходе мероприятия десятки работников Министерства удостоились разных наград со стороны премьер-министра, председателя парламента, Совета национальной безопасности, Полиции, Прокуратуры, Службы национальной безопасности и Министерства обороны Армении.