5 Սեպտեմբեր 2011 - 13:28 AMT
Հայաստանը կմասնակցի Եվրոպական տնտեսական համաժողովին, որը տեղի կունենա լեհական Կրինիցեում սեպտեմբերի 7-9-ը: Ինչպես ասվում է Եվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի հաղորդագրության մեջ, Եվրոպական տնտեսական համաժողովը խոշորագույնն է Դավոսից հետո, որին մասնակցում են 3-4 հազար քաղաքական ու էկոնոմիկայի ոլորտի գործիչներ:
Համաժողովի կարևորագույն նիստերից մեկը կլինի «Հարավային Կովկաս. Նոր աշխարհաքաղաքական ծավալներ» նստաշրջանը, որի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը քննարկման է ներգրավել խորհրդարանի պատգամավորների, ԱԺ գիտության, կրթության ու մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանին, ինչպես նաև Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանի պրոռեկտոր Էդուարդ Սանդոյանին: Բացի այդ, քննարկումներին են հրավիրվել նաև Ադրբեջանի, Վրաստանի, Իրանի հայտնի քաղաքական գործիչներ:
Աշոտ Գրիգորյանին հաջողվել է գումարել նաև երկրորդ նստաշրջանը՝ «Լեռնային Ղարաբաղ. Հակամարտության կարգավորման հնարավոր ճանապարհային քարտեղ ու դրա հետևանքները հանրության համար» խորագրով Սլովակիայի առաջին վարչապետ Յան Չարնոգուրսկու նախագահությամբ: Նստաշրջանի աշխատանքին կմասնակցեն նաև «Ժառանգության»նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու ԱԺ պատգամավոր Արա Նռանյանը:

Армения примет участие в Европейском экономическом форуме, который пройдет 7-9 сентября в польском городе Крыница. Как отмечается в сообщении Форума армянских союзов Европы, Европейский экономический форум, после Давосского форума, считается самым крупным политическим и экономическим форумом с участием 3-4 тысяч политических и экономических деятелей.
Одним из важнейших сессий форума будет "Южный Кавказ: новые геополитические объемы", председатель которого Ашот Григорян привлек к обсуждению этого вопроса депутатов парламента, председателя комиссии по вопросам науки, образования и культуры Артака Давтяна, а также проректора Российско-армянского Славянского университета Эдуарда Сандояна. Кроме того, для обсуждения этой темы приглашены известные политические деятели из Азербайджана, Грузии и Ирана.
Ашоту Григоряну удалось создать сессию по вопросам Арцаха – "Нагорный Карабах. Возможная дорожная карта по решению конфликта и ее последствия для общественности" под председательством первого премьер-министра Словакии Яна Чарногурского. В работе этой сессии примут участие председатель партии "Наследие" Раффи Ованнисян и депутат НС Ара Нранян.
Армянская делегация также побывает на футбольной игре между Арменией и Словакией в словацком городе Жилина.