6 Սեպտեմբեր 2011 - 12:34 AMT
Սեպտեմբերի 5-ին Օդեսսայի ֆիլհարմոնիայի մեծ դահլիճում առաջին անգամ տեղի ունեցավ Հայաստանի պետեկան երիտասարդական նվագախմբի համերգը, հայտնում է նվագախմբի մամլո բաժինը: Համերգը կայացել է «Օդեսսան դիմավորում է ընկերներին» փառատոնի շրջանակներում և նվիրված էր քաղաքի 217 ամյակին:
Նվագախմբի հետ համատեղ ելույթ ունեցան դաշնակահարներ Ջուլիա Զիլբերկվիտը (ԱՄՆ) և Ուկրաինայի վաստակավոր արտիստ Ալեքսանդր Բոտվինովը:
Ծրագրում հնչեցին Սեզար Ֆռանկի, Կլոդ Դեբյուսիի, Պյոտր Չայկովսկու և Արամ Խաչատրյանի և Ալեքսանդր Հարությունյանի ստեղծագործությունները:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հիմնադրվել է 2006 թ-ին, պետական կարգավիճակ ստացել 2008-ին: Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորն է Սերգեյ Սմբատյանը: Երևանում նվագախումբը ելույթ է ունեցել այնպիսի աշխարհահռչակ երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են` Վադիմ Ռեպինը, Նարեկ Հախնազարյանը, Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին, Դենիս Մացուևը, Մաքսիմ Վենգերովը և ուրիշները: 5 տարիների ընթացքում նվագախումբը բազմիցս Հայաստանը պատվով ներկայացրել է աշխարհի տարբեր հանրաճանաչ դահլիճներում` Փարիզի “Opera Garinier” , Բեռլինի “Konzerthaus”, Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի մեծ համերգասրահում, Չայկովսկու անվան համերգասրահում (Մոսկվայի ֆիլհարմոնիա): Երաժիշտները վարպետության դաս են ստացել աշխարհահռչակ դիրիժոր Վալերի Գերգիևից:
Երաժիշտների մեծամասնությունը Վլադիմիր Սպիվակովի բարեգործական հիմնադրամի կրթաթոշակառուներ են: Նվագախումբը հանդիսանում է նաև Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի կազմակերպիչը, սերտորեն համագործակցում է նաև «ՍՈՍ» մանկական բարեգործական հիմնադրամի Կոտայքի մասնաճյուղի հետ` երեխաներին հրավիրելով բոլոր համերգներին: Նվագախմբի հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

5 сентября в Одесской филармонии впервые состоялся концерт Молодежного оркестра Армении, сообщает отдел прессы оркестра. Концерт состоялся в рамках фестиваля «Одесса принимает гостей» и посвящен 217-летию города. Вместе с оркестром выступили пианисты Джулия Зильберквит (США) и заслуженный артист Украины Александр Ботвинов. В программе прозвучали произведения Сезара Франка, Клода Дебюсси, П. И. Чайковского, Арама Хачатуряна и Александра Арутюняна.
Молодежный оркестр Армении основан в 2006 году, получил статус государственного в 2008 году. Художественным руководителем и главным дирижером оркестра является Сергей Смбатян. В Ереване оркестр выступал с такими известными музыкантами, как Вадим Репин, Нарек Ахназарян, Марио Стефано Пиетродарки, Денис Мацуев, Максим Венгеров и др. В течение 5 лет оркестр неоднократно с честью представлял Армению в таких известных концертных залах, как “Opera Garinier” в Париже, “Konzerthaus”в Берлине, Большой концертный зал Московской государственной консерватории, музыканты получили мастер-классы у дирижера Валерия Гергиева. Большинство музыкантов оркестра являются стипендиатами благотворительного фонда Владимира Спивакова. Оркестр является основателем фестиваля Армянского композиторского искусства, находится в тесном сотрудничестве с филиалом детского благотворительного фонда “СОС” в Котайке.