Սեպտեմբերի 2-5-ը Շուշիում անցկացվող «ԲարՔեմփ Արցախ 2011» տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին նվիրված չկոնֆերանսի ժամանակ տեղեկատվության անվտանգության մասնագետ և բլոգեր Սամվել Մարտիրոսյանն իր շնորհանդեսը ներկայացնելիս պատմեց քիչ հայտնի որոնողական համակարգերի մասին։
Ըստ Սամվել Մարտիրոսյանի՝ հայերի շրջանում ձևավորվել է «եթե որոնում, ապա Google» կարծրատիպը։ «Որոնումը միայն Google-ը չի և միայն Yandex-ը չի»,- նշեց նա։
Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքով՝ Google-ը ունի ընդլայնված որոնման հնարավորություններ, որոնցից քչերն են օգտվում, ինչպես օրինակ սոցիալական որոնումը։ Սակայն քանի որ Google-ն այդքան էլ «չի սիրում» Facebook-ին, իր սոցիալական որոնման արդյունքի էջերում հազվադեպ է ցուցադրում Facebook-ից լինքեր։
«Եթե ուզում եք սոցիալական որոնում կատարել, կան հատուկ սոցիալական որոնողական համակարգեր, օրինակ՝ topsy.com-ը, socialmention.com-ը կամ snapbird.org։ Սրանցից Snapbird-ը միայն Twitter-ում է որոնումներ կատարում»,- ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը։
Սամվել Մարտիրոսյանը ներկայացրեց նաև աուդիո, վիդեո և PDF ֆայլերի որոնողական համակարգեր։ «Օրինակ FindSounds.com-ում կարելի է որոնել միայն աուդիո ֆայլեր, անգամ հնարավոր է ընտրել ցանկալի ֆորմատը՝ mp3, wav կամ այլ, չափսը և այլ պարամետրեր։ PDF ֆայլերի որոնման հիանալի համակարգ է greatpdf.com-ը»,- պատմեց Սամվել Մարտիրոսյանը։
Խոսելով գործարար որոնումների մասին, նա առանձնացրեց biznar.com-ը, որը կատարում է Դեղին էջեր կայքերի նման որոնում, սակայն խելացի (smart) որոնում՝ դասակարգելով ըստ թեմաների։
Սամվել Մարտիրոսյանը ծանոթացրեց ԲարՔեմփ Արցախ-ի մասնակիցներին ևս մեկ հետաքրքիր որոնողական համակարգին՝ WolframAlpha-ին։
«WolframAlpha-ն խելացի որոնում է կատարում։ Օրինակ եթե որոնում եք Արցախ, այն ոչ թե լինքեր է ձեզ ցուցադրում, այլ ավտոմատ կերպով նյութ է պատրաստում՝ հավաքում և միավորում տեղեկությունները և ցուցադրում մի էջում։ Կան մի շարք այլ համակարգեր, որոնք որոնում են կատարում միաժամանակ մի քանի որոնողական համակարգերում, այդ թվում և WolframAlpha-ում, դրանցից են՝ heapr.com-ը, goofram.com-ը»,- ավելացրեց Սամվել Մարտիրոսյանը։
«ԲարՔեմփ Արցախ 2011» չկոնֆերանսի կազմակերպիչն է «Արցախի կրթական հիմնադրամ»-ը, աջակիցը՝ Արցախի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը։ «ԲարՔեմփ Արցախ-2011»-ը ինտերնետով ապահովում է «Արմինկո» ընկերությունը։

7 Сентябрь 2011 - 04:20 AMT
В проходящей с 2 по 5 сентября в Шуши неконференции “BarCamp Арцах-2011”, посвященной информационным технологиям, специалист по информацинной безопасности и блогер Самвел Мартиросян во время своей презентации рассказал о мало известных поисковых системах.
По словам Самвела Мартиросяна, среди армян закрепился такой стереотип: «Если поиск – значит Google». «Поиск – это не только Google или Yandex»,- отметил он.
Он отметил, что Google обладает функцией расширенного поиска, которой мало кто пользуется, например, функцией “социальный поиск”. Однако, поскольку Google не очень «жалует» Facebоok, в результате социального поиска довольно редко показываются линки из Facebook.
«Если необходим социальный поиск, то есть множество специальных социальных поисковых систем. Например, topsy.com, socialmention.com или snapbird.org. Snapbird совершает поиск только в Twitter»,- сказал Самвел Мартиросян.
Он представил также аудио, видео и PDF-файловые поисковые системы. «Например, в FindSounds.com можно найти только аудио-файлы, можно выбрать любой из форматов – mp3, wav или другой формат или параметры. greatpdf.com – замечательная система для поиска PDF-файлов»,- добавил он. Говоря о деловом поиске, он упомянул biznar.com, он совершает умный (smart) поиск, классифицируя файлы по темам. Самвел Мартиросян познакомил участников неконференции еще с одной поисковой системой – WolframAlpha: «WolframAlpha совершает умный поиск. Например, если мы ищем Арцах, он не представляет одни только линки, он автоматически собирает материал, готовит и объединяет сведения, показав их на одной странице. Существуют поисковые системы, совершающие поиск сразу в нескольких поисковиках, в том числе, в WolframAlpha, это heapr.com, goofram.com».
Организатор мероприятия – “Образовательный фонд Арцаха”, при содействии Министерства культуры и по вопросам молодежи НКР. Интернет-обеспечение компании “Арминко”.