«2011-2012թթ. մրցունակության համաշխարհային զեկույցի» համաձայն բջջային կապի բաժանորդների քանակի ցուցանիշն ընդգրկվեց Հայաստանի ցուցանիշների լավագույն տասնյակի մեջ: Այդ մասին սեպտեմբերի 7-ին Երևանում հայտնեց «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը, որը Մրցունակության համաշխարհային կենտրոնի գործընկերն է:
Ըստ նրա, բջջային կապի բաժանորդների քանակով Հայաստանը 33-ն է աշխարհի 142 երկրների թվում, ինչը վկայում է բարձ տեխնոլոգիաների մատչելիության բարձրացման մասին: Այս առնչությամբ Մանուկ Հերգնյանն ասաց նաև, որ նման ցուցանիշը այն հանգամանքի արդյունքն է, որ այս տարի Հայաստանը վերջապես կապի մասին թարմ տեղեկություններ ներկայացրեց Էլեկտրակապի միջազգային միությանը (ITU): Լայնաշերտ Ինտերնետի բաժանորդների ցուցանիշով երկիրը զբաղեցրել է 86-րդ տեղը (+22), Ինտերնետից օգտվելու ցուցանիշով՝ 68 (+11), իսկ բարձր տեխնոլոգիաների հասանելիության ցուցանիշով՝ 116 (+11):

7 Сентябрь 2011 - 09:07 AMT
Показатель количества абонентов сотовой связи Армении в этом году был включен в десятку лучших показателей Армении по «Всемирному докладу конкурентоспособности 2011-2012 гг.». Об этом 7 сентября в Ереване сообщил председатель исследовательского центра «Экономика и ценности», который является партнером Всемирного центра конкурентоспособности, Манук Ергнян.
По его словам, Армения по этому показателю заняла 33 позицию в докладе из 142 стран мира, что свидетельствует о повышении доступности высоких технологий. В связи с этим Манук Ергнян также подчеркнул, что такой показатель является результатом того, что в этом году Армения наконец-то предоставила «свежие» данные о связи в Международный союз электросвязи (ITU). По показателю абонентов широкополосного Интернета страна заняла – 86 место (+22), по показателю пользования Интернетом – 68 (+11), а вот по показателю доступности высоких технологий – 116 (+11).