7 Սեպտեմբեր 2011 - 09:22 AMT
Ըստ «2011-2012թթ. մրցունակության համաշխարհային զեկույցի» Հայաստանի մակրոտնտեսական միջավայրի ու կայունության ցուցանիշով Հայաստանը զիջել է դիրքերը 15 կետով՝ զբաղեցնելով 114 տեղը: Մասնավորապես, եթե պետբյուջեի պակասուրդը վերջին տարում նվազել է՝ 92 տեղ (+21) նախորդ տարվա համեմատ, ապա գնաճի գծով ևս անկում է արձանագրվել՝ 119 տեղը (-4), նահանջ է արձանագրվել նաև համախառն ազգային խնայողությունների գծով՝ 76 տեղը (-27):
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը, «հայաստանյան գնաճի առաձնահատկությունն այն է, որ այն հիմնականում ներմուծված է»: Այդ դեպքում, ըստ նրա, ԿԲ գործիքները սահմանափակ են զսպման համար: «Ներմուծված գնաճը հիմնականում հիմք է ծառայել, որ Հայաստանի դիրքերն այդ ցուցանիշով զեկույցում վատթարացել են»,-ասել է նա:

По основному показателю макроэкономической среды и стабильности Армения ухудшила свои позиции по «Всемирному докладу конкурентоспособности 2011-2012 гг.» на 15 пунктов – 114 место. В частности, если дефицит госбюджета в последний год был уменьшен – 92 место (+21), по сравнению с предыдущим годом, то по линии инфляции зафиксирован значительный спад – 119 место (-41), ухудшение позиций и по линии валовых национальных сбережений – 76 место (-27).
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель исследовательского центра «Экономика и ценности», который является партнером Всемирного центра конкурентоспособности, Манук Ергнян отметил, что «особенность армянской инфляции состоит в том, что она в основном импортированной». В этом случае, по его словам, инструментарий Центрального банка ограничен для ее сдерживания. «Импортированная инфляция в основном и является основой того, что по этому показателю Армения снизила свои позиции в докладе», – сказал он.