12.10.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.«Չեմ կարծում, որ Ուկրաինայի Գերագույն Ռադան կարող է ճանաչել Հայաստանին որպես ագրեսոր»: ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Արա Պապյանը:
Հոկտեմբերի 11-ին Կիեւում կայացած Գերագույն Ռադայի փոխնախագահ Վիկտոր Մեդվեդչուկի հանդիպմանը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակության հետ, Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Սաֆար Աբիեւը Գերագույն Ռադային առաջարկել է քննարկել Հայաստանին ագրեսոր ճանաչելու հարցը: Իր հերթին, Վիկտոր Մեդվեդչուկը Աբիեւին խոստացել է, որ ուկրաինական խորհրդարանի միջազգային հարցերով հանձնաժողովը «կուսումնասիրի դիրքորոշման մշակման հնարավորությունը տվյալ հարցի շուրջ»:
Արա Պապյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔԻՆ ասել է, որ միջազգային ոչ մի փաստաթուղթ, այդ թվում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի Ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող 4 բանաձեւրը չեն բնութագրում Հայաստանին որպես ագրեսոր: «Բոլոր փաստաթղթերում խոսքը գնում է «տեղական հայկական ռազմական խմբավորումների մասին», – ընդգծել է հայ դիվանագետը: –0–

12 Октябрь 2000 - 13:43 AMT
12.10.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Я не думаю, что Верховная Рада Украины может признать Армению агрессором. Об этом в интервью МЕДИАМАКС сказал споксмен МИД Армении Ара Папян.
На состоявшейя 11 октября в Киеве встрече первого заместителя председателя Верховной Рады Виктора Медведчука с делегацией Министерства обороны Азербайджана, министр обороны Сафар Абиев предложил Верховной Раде рассмотреть вопрос о признании Армении агрессором. В свою очередь, В. Медведчук пообещал С.Абиеву, что комитет по иностранным делам украинского парламента “изучит возможность выработки позиции по данному вопросу”.
Ара Папян сказал МЕДИАМАКС, что ни в одном международном документе, в том числе – в 4-х резолюциях Совета Безопасности ООН по карабахскому конфликту, Армения не квалифицируется как агрессор. “Во всех документах речь идет о “местных армянских формированиях”, – подчеркнул армянский дипломат. –0–