ՀՀ կառավարությունն իր նիստում հաստատել է ՀՀ «Հիդրոէներգետիկայի ոլորտի ռազմավարական զարգացման ծրագիրը», որտեղ ամրագրվել են հիդրոէներգետիկայի զարգացման ուղղությամբ կառավարության կողմից իրականացվող հստակ նպատակները, դրանց իրականացման սկզբունքները, ինչպես նաև համապատասխան թիրախները։
Ակնկալվում է, որ փաստաթղթի ընդունմամբ երկրում լրացուցիչ կստեղծվի էլեկտրաէներգիա արտադրող 450 Մվտ հզորություն, կընդլայնվի սեփական վերականգնվող էներգառեսուրսների օգտագործումը, զգալիորեն կնվազի Հայաստանի էներգետիկ կախվածությունը ներկրվող ածխաջրածնային վառելիքից, կկրճատվի դրա այրումից առաջացող ջերմոցային գազի արտանետումը մթնոլորտ։ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին առաջարկվել է ոլորտի կարգավորման իր գործառույթներն իրականացնելիս առաջնորդվել սույն որոշմամբ հաստատված ռազմավարությամբ։ մեկ այլ որոշմամբ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին առաջարկել փոքր ՀԷԿ-երի համար առավելագույն հզորություն սահմանել մինչև 30 Մվտ տեղակայված հզորությունը։

8 Сентябрь 2011 - 13:08 AMT
Правительство Армении на заседании 8 сентября одобрило «Программу стратегического развития сферы гидроэнергетики». В программе четко представлены цели правительства на пути развития этой сферы, основы их реализации, а также соответствующие приоритеты.
Планируется, что данное правительственное решение позволит создать в стране дополнительные мощности в 450 МВт, расширив внутреннее потребление возобновляемой электроэнергии, и тем самым снизить зависимость Армении от внешних источников.
Помимо этого правительство Армении предложило Комиссии по регулированию общественных услуг установить максимальную мощность для малых ГЭС на уровне 30МВт.