9 Սեպտեմբեր 2011 - 08:42 AMT
«Առէկսիմբանկ – Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն առաջարկում է դրամական միջոցները արժութային ռիսկերից պահպանելու ևս մի տարբերակ` «Ոսկե ստանդարտ» ավանդատեսակը: Ծառայությունը թույլ է տալիս հաճախորդին բացել ավանդ` ավանդի գումարը վերածելով առարկայազուրկ ոսկու` այդպիսով նվազեցնելով արժութային փոխարժեքների տատանման ազդեցությունը և ստանալով գումար վաստակելու հնարավորություն ոսկու արժեքի բարձրացմանը զուգընթաց: «Ոսկե ստանդարտ» ավանդատեսակը բացվում է միայն հաշվի առնելով 999.9 հարգի ոսկու քաշը: Ավանդի և ֆիքսված եկամտի գումարի վճարումն երաշխավորվում է: Ավանդն ընդունվում է միայն ԱՄՆ դոլարով` պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտին ավանդի գումարի վրա հաշվեգրված տոկոսների միանվագ վճարմամբ: Ավանդներն ընդունվում են ԱՄՆ դոլարով, 365 կամ 730 օր ժամկետով, ավանդի գումարի նվազագույն չափը կազմում է 5 000 ԱՄՆ դոլար:
«Առէկսիմբանկ – Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի ֆինանսական շուկայում գործում է 1998 թվականից` հանդիսանալով ռուսաստանյան «Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ դուստր ձեռնարկությունը: 2011թ. առաջին կիսամյակում Բանկի ժամկետային ավանդների պորտֆելը կազմել է մոտ 16 մլրդ ՀՀ դրամ` տարեսկզբի համեմատ աճելով 22.0 տոկոսով, ընդ որում` ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդների ծավալն աճել է 19,6 տոկոսով` կազմելով 11.6 մլրդ ՀՀ դրամ: Այսպիսով` ժամկետային ավանդների կառուցվածքում ֆիզիկական անձանց ավանդների բեռը կազմում է 72.7 տոկոս:

ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» предлагает своим клиентам еще один способ сохранения денежных средств от валютных рисков – вклад «Золотой стандарт».
Воспользовавшись новой услугой, клиент может открыть депозит, привязав сумму вклада к цене на золото, тем самым снижая риск влияния колебаний валютных курсов и получая доход от роста цен на золото. Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, прием депозита «Золотой стандарт» производится с учетом веса золота только 999 пробы. Выплата суммы депозита и фиксированного дохода гарантируется. Проценты выплачиваются единовременно в конце депозитного договора. Вклады принимаются в долларах США на срок 365 или 730 дней, минимальная сумма – 5 000 долларов США.
Портфель срочных вкладов банка в первом полугодии 2011 года составил 16 млрд. драмов, увеличившись по сравнению с началом года на 22.0%. При этом объем срочных вкладов физических лиц увеличился на 19.6%, составив 11.6 млрд. драмов.