9 Սեպտեմբեր 2011 - 09:52 AMT
Տարվա արդյունքներով Հայաստանում գնաճը կլինի 5 տոկոսի սահմաններում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով, դա նաև համապատասխանում է խորհրդարանի կողմից հաստատված 4 տոկոսի (±1,5%) ցուցանիշին: «Տարեսկզբից մենք ունեիքն բացասական գնաճ, սակայն կարծում եմ, որ աշնանը կվերադառնա գնաճի ցիկլային բնույթը և մենք կունենանք ցուցանիշ 5 տոկոսի սահմաններում»,- ասել է նա:
Նախարարը նաև համոզված է, որ երկարաժամկետ շրջանում գնաճը Հայաստանում ցածր է, ավելին, «այն վերադառնում է վերահսկվող շրջանակներ»:
Ինչ վերաբերվում է տնտեսական աճի վերաբերյալ կանխատեսումներին, ապա այդ ցուցանիշը, Վահե Գաբրիելյանի խոսքով, 2011-ի արդյունքում կազմելու է 4,5-4,6 տոկոս:

Инфляция по итогам года в Армении будет в пределах 5%, заявил на пресс-конференции в Ереване министр финансов Армении Ваче Габриелян. По его словам, это также соответствует утвержденному со стороны парламента показателю на уровне 4% (±1,5%). «С начала года у нас была отрицательная инфляция, однако, считаю, что осенью вернется цикловой характер инфляции и у нас будет показатель в пределах 5%», – подчеркнул он.
Главный финансист страны также уверен, что в долгосрочном периоде инфляция в Армении низкая, более того, «она возвращается в контролируемые рамки».
Что же касается прогнозов по экономическому росту, то этот показатель, по словам Ваче Габриеляна, по итогам 2011 года составит 4,5-4,6%.