Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության զեկույցում Հայաստանի պետական պարտքը գնահատվում է որպես կառավարելի, բնորոշ նմանատիպ խմբի երկրների համար: Չնայած, որ այն աճել է վերջին երկու տարում, սակայն, գործակալությունը նրա հետագա կառավարման հետ կապված խնդիրներ չի տեսնում: Այդ մասին սեպտեմբերի 9-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը՝ մեկնաբանելով գործակալության զեկույցը: Նա նշել է, որ Fitch-ն առաջին հերթին գնահատում է երկրի վճարունակությունը: Ըստ նրա, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը նաև վերլուծել է պետպարտքի կայունությունը, որի արդյունքները շուտով կհրապարակվեն պետկառույցի պաշտոնական կայքում:
Fitch Ratings գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը BB- մակարդակի վրա՝ կանխատեսումը «կայուն»:
Վաչե Գաբրիելյանը նշել է նաև, որ զեկույցում Հայաստանը համեմատվում է նույն կարգի (BB-) այլ երկրների հետ և այստեղ մեր երկրի գնահատականը պետքպարտքի կառավարման առումով համընկնում է Սերբիայի հետ, չնայած նրան, որ այդ երկիրը զարգացման ավելի բարձր մակարդակ ունի: Ինչպես հայտնել է նախարարը, Հայաստանի վարկանիշը հարևան Ադրբեջանի ու Վրաստանի հետ նույն մակարդակի վրա է:
Վարկանիշի դրական պահերից է տնտեսական աճն ու ցածր գնաճը երկարաժամկետո առումով, ավելի թեթև հարկային բեռը այդ կարգի այլ երկրների համեմատ, առաջընթացը գործարար միջավայրի բարելավման գործում, բանկային համակարգի կապիտալիզացիայի բարձր մակարդակը:
Իսկ BB կարգի երկրների թվում Հայաստանի բնակչության եկամուտների մակարդակը միջինից ցածր են, ավելին, Հայաստանի շուկան փոքր է և մեծապես կախված արտաքին ցնցումներից, Ռուսաստանից, դրամական փոխանցումներից: Ինչպես նշել է Գաբրիելյանը, Հայաստանը արտահանման փոքր բազա ունի, ընդ որում ընթացիկ հաշվեկշռի պակասուրդը ավելի բարձր է, քան միջինն այդ խմբում, առկա է նաև կոռուպցիայի խնդիրը:

9 Сентябрь 2011 - 11:05 AMT
В отчете международного рейтингового агентства Fitch Ratings государственный долг Армении оценивается как управляемый, нормальный для стран из аналогичной группы и, несмотря на его увеличение за последние два года, агентство не видит проблем по его дальнейшему управлению. Об этом 9 сентября на пресс-конференции в Ереване сказал министр финансов Армении Ваче Габриелян, комментируя отчет ведущего агентства. В связи с этим он подчеркнул, что Fitch, в первую очередь, оценивает кредитоспособности стран. По его словам, Министерство финансов Армении также провело подробный анализ стабильности госдолга, результаты которого в скором времени будут опубликованы на официальном сайте госструктуры.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Армении на уровне BB-, прогноз "стабильный".
Ваче Габриелян также отметил, что в отчете рейтинг Армения сопоставляется с аналогичными странами этой же категории (ВВ-), и здесь оценка нашей страны по линии управляемости госдолгом аналогична такой европейской стране, как Сербия, несмотря на то, что в этой стране уровень развитости выше. Как сообщил министр, рейтинг Армении (ВВ-) находится посередине рейтинга соседних стран – Азербайджана и Грузии.
Среди плюсов, которые отмечены в рейтинге, глава министерства назвал экономический рост и низкую инфляцию в долгосрочном периоде, более легкое долговое бремя по сравнению с аналогичными странами этой же категории, прогресс на пути улучшения бизнес-среды, высокий уровень капитализации банковской системы.
А вот среди стран категории ВВ уровень доходов населения Армении ниже среднего, более того, рынок Армении мал и значительно зависим от внешних шоков, в частности, из России, а также частных трансфертов. Как отметил Ваче Габриелян, Армения имеет малую экспортную базу, при этом дефицит текущего баланса выше, чем средний показатель этой группы, а также налицо проблема воспринимаемой коррупции.