«ԱրմենՏել» ընկերության աջակցությամբ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում սեպտեմբերի 10-ին մեկնարկում է կրթական երկու ծրագիր` «Օպ-արտ. Գույնի և ձևի փոխակերպումներ» (5-11 տարեկան երեխաների համար) և «Տպագրական արվեստի ներածություն» (12-32 տարեկանների համար): Կրթական ծրագրերը գործելու են «Վիկտոր Վազարելի. Օպտիկական հեռանկարներ» ցուցահանդեսի շրջանակներում:
«Կրթական ծրագրերի նպատակն է. նպաստել Վազարելիի բազմակողմանի արվեստի բացահայտմանը, զարգացնել երեխաների ստեղծագործական միտքը, ինչպես նաև ներկայացնել տպագրությունն իբրև արվեստի տեսակ», նշել է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը:
«ԱրմենՏել» ընկերության և Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի համատեղ ծրագրերն ուղղված են երեխաների և երիտասարդների մշակութային զարգացմանն ու գեղագիտական դաստիարակությանը: Ես ուրախ եմ, որ համատեղ ուժերով մենք ներդրում ենք անում աճող սերնդի մշակութային զարգացման գործում` հանուն Հայաստանի պայծառ ապագայի», ասել է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
.«Վիկտոր Վազարելի. Օպտիկական հեռանկարներ» ցուցահանդեսը, որին ներկայացված է Ջերարդ Լ. Գաֆէսճեան հավաքածուին պատկանող 44 ստեղծագործություն, բացվում է սեպտեմբերի 10-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի «Արծիվ» սրահում: Սրահի մուտքն ամբողջ օրվա ընթացքում կլինի անվճար:
Վիկտոր Վազարելին (1906-1997) հունգարաբնակ ֆրանսիացի նկարիչ է, ով ապրել և ստեղծագործել է Հունգարիայում և Ֆրանսիայում: Ստեղծագործել է Օպ-արտ ոճում: Ծնվել է Բուդապեշտում, սովորել է նույն քաղաքի համալսարանում` բժշկության բաժնում: Հեռանալով բժշկությունից, մասնավոր դասեր է ստացել Պոդոլնի-Վոլկման ակադեմիայում:

9 Сентябрь 2011 - 12:47 AMT
При содействии компании “АрменТел” в Центре искусств Гафесчян 10 сентября стартуют две образовательные программы: “Оп-арт: Изменения цвета и формы” (для детей в возрасте 5-11 лет) и “Введение в искусство печати” (12-32 лет). Образовательные программы будут реализованы в рамках выставки “Виктор Вазарели: Оптические перспективы”. “Целью образовательных программ является содействие знакомству с разнообразием искусства в работах Вазарели, развитие в детях творческого мышления, а также представление печати, как вида искусства”, – отметил и. о. заместителя исполнительного директора Центра искусств Гафесчян Ваагн Марабян.
Совместные программы компании “АрменТел” и Центра искусств Гафесчян направлены на культурное развитие и эстетическое воспитание детей и молодежи. Я рад, что совместными усилиями мы вносим свой вклад в дело культурного развития подрастающего поколения – во имя светлого будущего Армении”, – сказал генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко.
Выставка “Виктор Вазарели: Оптические перспективы”, на которой представлены 44 произведения из коллекции Джеральда Л. Гафесчяна, откроется 10 сентября в павильоне «Арцив» («Орел») Центра искусств Гафесчян. В день открытия вход для посетителей будет бесплатный.
Виктор Вазарели (1906-1997) – французский художник, живущий в Венгрии, он жил и творил и в Венгрии, и во Франции. Творил в стиле Оп-арт. Вазарели родился в Будапеште, учился в университете родного города на медицинском факультете. Оставив медицину, он получал частные уроки в Академии Польдини-Волькман в Будапеште. В 1955 году удостоился приза критиков в Брюсселе, золотой медали Милана, Международного приза живописи Венесуэлы, в 1965 году произведен в рыцари Ордена искусств и литературы при министерстве культуры Франции и т.д.