10 Սեպտեմբեր 2011 - 11:40 AMT
(?)Ճգնաժամից հետո Հայաստանի տնտեսությունը, այդ թվում նաև ալմաստի վերամշակման արդյունաբերությունը, վերականգնվում է: Ինչի՞ հաշվին է Հայաստանի կառավարությանը հաջողվելու վերադարձնել ալմաստի վերամշակման արդյունաբերությունը զարգացման նախաճգնաժամյան մակարդակ:
(!)Հայաստանի ալմաստի մշակման ոլորտը սկսել է ճգնաժամ ապրել համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից ավելի շուտ: 2006-ից սկսած ալմաստի հումքի ներկրման և արտադրության ծավալների նվազումն առաջին հերթին պայմանավորված է նրանով, որ ադամանդ արտադրող հայկական ընկերությունների մեծամասնությունն աշխատել է դավալական հումքով և չի ունեցել իրացման սեփական շուկաներ: Ադամանդների արտադրության ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության մասին համաձայնագրերի գործողության դադարեցումից հետո ձեռնարկությունների մեծամասնությունը դադարեցրել է իր գործունեությունը:
(?)Իհարկե, ֆինանսական ճգնաժամի շրջանում իրավիճակը բարդացել է նաև ադամանդի համաշխարհային պահանջարկի նվազման պատճառով, մասնավորապես, ամերիկյան շուկայում:
(!)Ներկա դրությամբ ալմաստի վերամշակման ոլորտն աստիճանաբար վերականգնվում է, և դա, ամենից առաջ, կապված է նրա հետ, որ Հայաստանում ավանդաբար գոյություն ունի ակնագործների լավ դպրոց: Հայաստանի կառավարությունը, սկսած 2008-ից, մշտապես բարելավում է գործարար միջավայրն այս ոլորտի համար, ինչպես նաև ՀՀ նախագահի և վարչապետի ջանքերի շնորհիվ մենք վերականգնել ենք հարաբերությունները ալմաստի հումքի ավանդական մատակարարի՝ ռուսական «ԱԼՌՈՍԱ» ընկերության հետ:
Մինչև 2005-ի մակարդակը ոլորտի վերականգնման մասին խոսելու համար մեր ընկերությունները պետք է ինքնուրույն խաղացողներ դառնան ադամանդների շուկայում, ինչը շատ բարդ է, քանի որ այս ոլորտն ավանդաբար փակ է համարվել:Միակ իրական շանսն ակնագործական ոլորտը զարգացնելն է և այն համաշխարհային արդյունաբերության մեջ մրցունակ դարձնելը:
Ոլորտի զարգացման այլ ուղղություն կարող է դառնալ կիսաթանկարժեք և արհեստական քարերի վերամշակումը: Բայց ոլորտի որոշակի վերականգնում մենք կարող ենք տեսնել առաջիկա տարիներին այն ավանդական գործընկերային հարաբերությունների շրջանակներում, որոնք մեր ձեռնարկություններն ունեն համաշխարհային խաղացողների հետ և «ԱԼՌՈՍԱ»-ի առաքումների մշտական ավելացման շնորհիվ. դա ինքնըստինքյան մեծ քանակությամբ աշխատատեղ է: Իր կողմից պետությունը պատրաստ է աջակցել ոլորտի ձեռնարկություններին:
(?)Հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովների շրջանակներում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ հայկական ձեռնարկություններին 2011-ի ընթացքում 30 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով ալմաստ տրամադրելու մասին: ԱԼՌՈՍԱ-ն որքա՞ն գումարով է մեր ընկերություններին մատակարարել խոստացված ալմաստները: Թվարկեք, խնդրում եմ, թե որ հայկական ընկերություններն են համագործակցում ռուսական ընկերության հետ:
(!)«ԱԼՌՈՍԱ» ընկերությունն արդեն առաջարկել է հայկական ձեռնարկություններին շուրջ 34 մլն դոլարի ալմաստ, և մեր գնահատականներով մատակարարումներն այս տարի չեն դադարելու: Այսօրվա դրությամբ «ԱԼՌՈՍԱ»-ի հետ համագործակցում են 4 հայկական ընկերություններ: «ԱԼՌՈՍԱ»-ն գործընկեր-ընկերությունների ընտրությունն ինքնուրույն է կատարում՝ սահմանված չափանիշների հիման վրա, Դրանք հիմնականում այն ընկերություններն են, որոնք Հայաստանում ավանդաբար աշխատում են այդ շուկայում:
(?)2011-ի ապրիլին Հայաստան է այցելել «ԱԼՌՈՍԱ» ընկերության պատվիրակությունը, որը գլխավորում էր փոխնախագահ Յուրի Օկոեմովը: Կա՞ն արդյոք նորություններ 2012-ին մատակարարումների ծավալներն ավելացնելու վերաբերյալ: Պատմեք այդ առաքումների հաջողությունների մասին:
(!)Իսկապես, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության հրավերով ռուսական պատվիրակությունը փոխնախագահ Յուրի Օկոեմովի գլխավորությամբ այցելել է Հայաստան: Ռուսական ընկերության ղեկավարը հնարավորություն է ստացել անձամբ ծանոթանալ այս ոլորտում հայկական պոտենցիալի հետ: Ռուսական ընկերության համար գլխավորը երկարաժամկետ հուսալի գործընկերներ ձեռք բերելն է, որոնք ունենք կայուն դրություն, զբաղվում են ալմաստի վերամշակմամբ և պատրաստ են ալմաստ գնել՝ անկախ շուկայի իրավիճակից: Հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի շրջանակներում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ առաքումներն առնվազն 30 տոկոսով ավելացնելու վերաբերյալ, ինչպես նաև քննարկվում է գործընկեր-ընկերությունների թիվն ավելացնելու մասին հարցը: Եվ դա դեռ ամենը չէ:

10 Сентябрь 2011 - 11:40 AMT
(?)После кризиса экономика Армении, в том числе и алмазообрабатывающая промышленность, восстанавливается. За счет чего правительству Армении удастся вернуть алмазообрабатывающую промышленность на докризисный уровень развития?
(!)Алмазная отрасль Армении начала переживать кризис гораздо раньше начала мирового финансового кризиса. Снижение импорта алмазного сырья и объемов производства, начиная с 2006 года, в первую очередь обусловливается тем, что большинство армянских компаний, производящих бриллианты, работали на давальческом сырье и не имели собственных рынков сбыта. После прекращения действия cоглашений, подписанных между Арменией и Россией о сотрудничестве в сфере производства бриллиантов (1998-2001 и 2002-2006гг), большинство предприятий прекратили свою деятельность. Конечно, в период финансового кризиса ситуация усугубилась еще и по причине сокращения мирового спроса на бриллианты, и, в частности, на американском рынке.
В настоящее время алмазообрабатывающая отрасль постепенно восстанавливается, и это, прежде всего, связано с тем, что в Армении традиционно существует хорошая школа огранщиков. Правительство Армении, начиная с 2008 года, постоянно улучшает бизнес-среду для данной отрасли, а также благодаря усилиям президента и премьер-министра РА мы восстановили отношения с традиционным поставщиком алмазного сырья – российской компанией АК “АЛРОСА”.
Говорить о восстановлении отрасли до уровня 2005 года еще рано, для этого наши компании должны стать самостоятельными игроками на рынке бриллиантов, что сделать очень сложно, поскольку эта отрасль традиционно считается закрытой. Единственный реальный шанс – это развитие ювелирной отрасли и превращение ее в реальную конкурентоспособную на мировом рынке индустрию, которая могла бы предложить спрос на бриллианты, предлагаемые армянской алмазообрабатывающей отраслью. Другим направлением развития отрасли может стать обработка полудрагоценных и искусственных камней. Но определенное восстановление отрасли мы будем наблюдать в ближайшие годы, в рамках тех традиционных партнерских отношений, которые наши предприятия имеют с мировыми игроками и благодаря постоянному увеличению поставок АК “АЛРОСА”, – это само по себе большое количество рабочих мест. Со своей стороны государство готово оказывать всяческую поддержку предприятиям отрасли.
(?)В рамках армяно-российской межправкомиссии были достигнуты договоренности о поставках армянским предприятиям алмазов на общую сумму в 30 млн. долларов в течение 2011 года. На какую сумму АЛРОСА уже предоставила нашим компаниям обещанных алмазов? Перечислите, пожалуйста, какие из армянских компаний сотрудничают с российской компанией.
(!)АК “АЛРОСА” уже предложила армянским предприятиям алмазы на сумму около 34 млн $, и по нашим оценкам объемы поставок в этом году не будут прекращены. На сегодняшний день с АК “АЛРОСА” сотрудничают 4 армянские компании. Выбор компаний-партнеров АЛРОСА осуществляет самостоятельно, на основе установленных критериев, это в основном те компании, которые традиционно работают на этом рынке в Армении.
(?)В апреле 2011 года Армению посетила делегация компании АЛРОСА, возглавляемая вице-президентом Юрием Окоемовым. Есть ли новости относительно увеличения объемов поставок на 2012 год. Расскажите об условиях этих поставок.
(!)Действительно, по приглашению Министерства экономики Армении российская делегация во главе с вице-президентом Юрием Константиновичем Окоемовым посетила Армению. Руководство российской компании получило возможность лично ознакомиться с армянским потенциалом в данной отрасли. Для российской компании главное – это приобретение долгосрочных надежных партнеров, которые имеют устойчивое положение, реально занимаются обработкой и готовы покупать алмазы, независимо от конъюнктуры рынка. В рамках работы армяно-российской межправительственной комиссии, которая состоялась в начале июля, были достигнуты договоренности об увеличении поставок как минимум на 30%, также рассматривается вопрос об увеличении числа компаний-партнеров. И это – не предел.