14 Սեպտեմբեր 2011 - 07:40 AMT
Microsoft-ը նախագծողների իր կոնֆերանսում ներկայացրել է Windows օպերացիոն համակարգի հաջորդ սերունդը՝ Windows 8-ը՝ նախագծված պլանշետների, համակարգիչների և նոթբուքերի համար։ Այս մասին հաղորդում է CBRonline-ը։
Ընկերությունը ներկայացրել է նաև նոր գործիքներ նախագծողների համար, որոնք կոչված են օգնելու նախագծել ծրագրեր աշխարհում Windows օգտագործող ավելի քանի 1 միլիարդ մարդկանց համար։
Նոր համակարգն առաջին անգամ կաշխատի ARM թույլ հզորությամբ պրոցեսորով։ Մինչ օրս Windows համակարգիչների մեծ մասն աշխատել են Intel պրոցեսորներով։
Microsoft-ը նաև ասել է, որ նոր օպերացիոն համակարգը կունենա երկու ինտերֆեյս՝ մեկը սովորական համակարգիչների համար, մյուսը՝ Մետրո անվամբ՝ նախագծված պլանշետային համակարգիչների համար։ Ընկերությունը նաև հայտնել է, որ շուտով գործելու է Windows Store (խանութ), որտեղ կվաճառվեն ներբեռնման համար նախատեսված ծրագրեր։
Ընկերությունը կանգնած է մեծ մրցակցության առջև՝ Apple-ի օպերացիոն համակարգի և Google-ի Android-ի հետ, որոնք առաջատար են շուկայում։

На своей конференции проектировщики Microsoft представили следующее поколение операционной системы Windows для планшетов, компьютеров и ноутбуков – Windows 8. Об этом сообщает CBRonline.
Компания представила также новые инструменты для проектировщиков, которые призваны помочь спроектировать программы для более чем 1 миллиарда пользователей системы Windows.
Новая система впервые будет работать на процессоре малой мощности ARM. До сих пор большая часть компьютеров с операционной системой Windows работала на процессорах Intel.
Компания Microsoft также заявила, что у новой операционной системы будет два интерфейса: один для обычных компьютеров, другой – для планшетов “Метро” и что скоро будет открыт Windows Store (магазин), в котором будут продаваться программы для загрузок.
Компания конкурирует с лидерами данной области – с операционной системой Apple и Android компании Google.