14 Սեպտեմբեր 2011 - 11:16 AMT
Հոկտեմբերի 14-15-ին Երևանում տեղի կունենա տեքստիլ արդյունաբերության ցուցահանդես ու խորհրդաժողով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը:
Ըստ նրա, խորհրդաժողովին մասնակցելու համար հրավիրվել են Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության (ԵվրԱզԷՍ) երկրները, իսկ կազմակերպչական աշխատանքները տարվում են UNIDO-ի հետ համատեղ, որն աշխատում է ինչպես ԵվրԱզԷՍ անդամների, այնպես էլ եվրոպական երկրների հետ, որոնց մոտ կարող է շահագրգռվածություն առաջանալ պատվերներ տալ հայ արտադրողին: Գլխավոր տնօրենը հավելել է, որ հումքի ապահովման ու լոգիստիկայի տեսակետից աշխատանքներ են տարվում Տաջիկստանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Իրանի ու այլ երկրների հետ: «Այդ խորհրդաժողովում մենք կդիտարկենք գնային շղթան՝ հումքից մինչև վերջնական արտադրանք»,-ասել է նա:
Ռոբերտ Հարությունյանն ասել է, որ Տեքստիլ արդյունաբերության զարգացման ծրագրի մշակման նպատակով տեղի կունենան քննարկումներ կառավարության ու մասնավոր հատվածի հետ:

Конференция и выставка текстильной промышленности пройдет в Ереване 14-15 октября. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян.
По его словам, для участия в конференции приглашены страны ЕврАзЭс, а организационные работы ведутся совместно с UNIDO, которая работает, как со странами ЕврАзЭс, так и с европейскими странами, у которых может возникнуть интерес к армянским производителям. Гендиректор добавил, что с точки зрения обеспечения поставок сырья и логистики работы ведутся в направлении Таджикистана, Грузии, Турции, Ирана и других стран. «На этой конференции мы будем рассматривать ценовую цепочку – от сырья и до конечной продукции», – отметил он. Роберт Арутюнян сообщил, что на пути создания программы развития текстильной промышленности предстоят обсуждения с правительством Армении и представителями сектора.