14 Սեպտեմբեր 2011 - 11:17 AMT
Այս պահի դրությամբ Հայաստանում տեքստիլ արդյունաբերության ապրանքներ արտադրվում են, սակայն, չեն վաճառվում արտադրող երկրի ապրանքանիշի տակ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Զարգացման հայկական գործակալության (ԶՀԳ) գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը: «Մեր գաղափարը հետևյալն է՝ հասկանալ, թե ինչու մեր արտադրողները կարող են բարձրորակ ապրանք արտադրել իտալացիների, ֆրանսիացիների կամ այլոց համար և չվաճառել այն Հայաստանում: Եթե այդ ապրանքն ավելի թանկ է, քան չինականն ու թուրքականը, նշանակում է հարկավոր է գտնել սեփական հատվածը շուկայում և դիրքավորվել հենց այդ տեսակետից»,-ասել է նա:
Զարգացման հայկական գործակալության (ԶՀԳ) աջակցությամբ հոկտեմբերի 14-15 Երևանում տեղի կունենա տեքստիլ արդյունաբերության ցուցահանդես և խորհրդաժողով:
ԶՀԳ մյուս գաղափարը Իրանի միջոցով հումքի առաքման խնդրի լուծումն է, ինչը թույլ կտա Հայաստանում կազմակերպել կտորների արտադրություն, ներկում ու կենտրոնացված վաճառք:
Ինչպես ասել է Ռոբերտ Հարությունյանը, նախատեսվող ցուցահանդեսում կներկայացվի տեղական արտադրողի ապրանքը և կկազմակերպվի իտալացի դիզայների վարպետության դաս: «Գաղափարն այն է, որ մենք ցանկանում ենք կապ ստեղծել մեր արտադրողների ու դիզայներների միջև, որը դեռևս բացակայում է: Մեր դիզայներները գրան պրի և այլ մրցանակներ են ստանում միջազգային մրցույթներում, այսինքն նրանք ունեն լավ գաղափարներ, որոնք կարող են հիմք ծառայել բրենդային արտադրանքի կազմակերպման համար, որը հնարավոր կլինի Հայաստանում ավելի էժան վաճառել, քան իտալականը, սակայն ավելի թանկ, քան չինականն ու թուրքականը՝ պետք է ճիշտ դիրքավորվել շուկայում»,-ասել է նա:

14 Сентябрь 2011 - 11:17 AMT
На данный момент в Армении производится текстильная продукция, которая продается не под маркой страны-производителя. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян. «Наша идея в следующем – понять, почему наши производители могут производить высококачественную продукцию для итальянцев, французов и других и не продавать ее в Армении. Если эта продукция дороже, чем китайская и турецкая, значит необходимо найти свою нишу на рынке и позиционировать себя именно с этой точки зрения», – сказал он.
При содействии Армянского агентства развития (ААР) 14-15 октября в Ереване пройдет конференция и выставка текстильной промышленности.
Вторая идея ААР состоит в том, чтобы решить проблему с поставками сырья через тот же Иран, что позволит в Армении организовать производство тканей, их окраску и централизованную продажу.
Как сообщил Роберт Арутюнян, на планируемой выставке будет представлена продукция местных производителей и организован мастер-класс итальянского дизайнера. «Идея в том, что мы хотим связать наших производителей с нашими дизайнерами – этой связи, к сожалению, пока нет. Наши дизайнеры получают гран-при и другие призы на международных конкурсах, то есть у них есть хорошие идеи, которые могут стать основой для производства брендовой продукции, которую в Армении можно продавать значительно дешевле, чем итальянскую, но чуть дороже, чем турецкую и китайскую – надо правильно себя позиционировать», – подчеркнул он.