14 Սեպտեմբեր 2011 - 11:41 AMT
Այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանն իր հետ համագործակցող ֆերմերներից կմթերի ոչ պակաս քան 21 000 տոննա խաղող: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը: Նրա խոսքով, թեև այս տարի ավելի քիչ խաղող է մթերվելու անցյալ տարվա համեմատ, սակայն մթերման ցուցանիշը 15 հազար տոննայով ավելի է գործարանին անհրաժեշտ ծավալից: Նա հավելել է, որ գործարանին պետք է 5 հազար տոննա սպիրտի արտադրության համար, քանի որ անցած տարիներից դեռ կան սպիրտի պաշարներ: Նա հավելել է, որ ԵԿԳ-ին բաժին է ընկնում երկրում մթերվող խաղողի ողջ ծավալի 30 տոկոսը, գործարանը պայմանագրեր ունի 2.9 հազար ֆերմերների հետ
Մթերումը կմեկնարկի սեպտեմբերի 15-ին` Արմավիրի մասնաճյուղում (Արմավիրի մարզ), 16-ին` Այգավանի մասնաճյուղում (Արարատի մարզ) և 24-ին` Բերդի մասնաճյուղում (Տավուշի մարզ): Կարևորելով Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում արդյունաբերության զարգացումը, Երևանի կոնյակի գործարանը մոտ 500 տոննայով ավելացրել է Տավուշի մարզում մթերվող խաղողի ծավալները` հասցնելով այն 3000 տոննայի նախորդ 2500-ի փոխարեն: Մթերվող խաղողի 1 կիլոգրամի գինը սահմանվել է 130 դրամ Արմավիրի և Այգավանի մասնաճյուղերի համար և 120 դրամ Տավուշի տարածաշրջանի համար: Յուրաքանչյուր գյուղացի իր կողմից մատակարարված բերքի գումարը կստանա խաղողը հանձնելուց հետո առավելագույնը տասը բանկային օրվա ընթացքում: Ավարտված են մթերման գործընթացը արդյունավետ կազմակերպելու համար բոլոր նախապատրաստական աշխատանքները, յուրաքանչյուր խաղողագործ իրազեկված է իր կողմից մատակարարվող խաղողի ընդունան օրվա մասին:

В этом году Ереванский коньячный завод закупит у сотрудничающих с предприятием фермеров не менее 21 000 т винограда. Об этом сообщил на пресс-конференции в Ереване исполнительный директор Ереванского коньячного завода Ара Григорян. По его словам, хотя в этом году закупается меньше винограда, чем в прошлом, однако закупаемый показатель все равно на 15 тыс. больше необходимого заводу объема. Он добавил, что заводу реально нужно 5 тыс. тонн для производства спиртов этого года, потому что еще с прошлых лет есть необходимые запасы коньячного спирта. При этом Григорян заметил, что даже при нынешних объемах закупки на долю Ереванского коньячного завода приходится 30% всего объема закупаемого в стране винограда, и завод имеет контракты с 2,9 тыс. фермеров.
В Армавирском филиале (Армавирская область) закуп стартует 15 сентября, в Айгаванском (Араратская область) – 16 сентября, в филиале города Берд (Тавушская область) – 24 сентября. Цена за 1 кг винограда установлена в размере 130 драмов для филиалов в Армавире и Айгаване и 120 драмов для филиала в Тавушской области.