Վրաստանը չի ծրագրում միջազգային բորսաներում վաճառել պետական ընկերությունների` տնտեսության ռազմավարական օբյեկտների հսկիչ փաթեթները: Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին սեպտեմբերի 14-ին կառավարության նիստում հայտնել է այն մասին, որ Վրաստանը չի վաճառի ռազմավարական օբյեկտների հսկիչ փաթեթները: Նա ընդգծել է, որ վաճառքի կհանվեն բաժնետոմսերի 20-ից 30 տոկոսը, ծայրահեղ դեպքում` 49 տոկոսը, բայց ոչ` հսկիչ փաթեթը:
Նա նշել է նաև, որ այսպիսով, վրացական պետության տնօրինության տակ կլինի բաժնետոմսերի 51 տոկոսը: Գիլաուրիի խոսքով, վաճառքի նպատակը «հարյուրավոր միլիոն դոլարի ներգրավումն է»: Նա հաշվել է, որ դա կարող է «կես միլիարդից ավելի» լինել, և ասել, որ դա «նոր աշխատատեղեր, լրացուցիչ նախագծեր կբերի», գրում է Վզգլյադը: Նա խոստովանել է, որ բորսաներում այժմ բաժնետոմսերի վաճառքի համար լավագույն ժամանակը չէ, և հայտնել, որ Վրաստանի կառավարությունը բաժնետոմսերը վաճառելու համար կսպասի ավելի լավ ժամանակներին: Վարչապետի խոսքով, Վրաստանի բաժնետոմսերը խորհուրդ են տալիս վաճառքի հանել արտասահմանյան ականավոր մասնագետները:
Սեպտեմբերի սկզբին պատգամավորներ Զվիադ Կուկավան և Միխայիլ Ցկիտիշվիլին Վրաստանի խորհրդարանում օրենսդրության փոփոխություններ են առաջարկել, որոնք կառավարությանը թույլ կտան միջազգային բորսաներում վաճառել ռազմավարական օբյեկտների բաժնետոմսերը, ինչպիսին է Ռուսաստանն ու Հայաստանը կապող գլխավոր գազատարը, երկաթուղային ճանապարհը, էներգահամակարգը:
Ավելի վաղ Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին ասել է, որ բաժնետոմսերի 20-25 տոկոսը կարելի կլինի վաճառել Նյու-Յորքի, Վարշավայի և Լոնդոնի բորսաներում: Կառավարության նիստում նա ասել էր, որ դա «թույլ կտա զգալի ծավալի կապիտալ ներգրավել երկիր»: «Դա նոր աշխատատեղերի ստեղծման առումով նման քայլերի է խթանում նաև մեր մասնավոր ընկերություններին»,- հաղորդել է Գիլաուրին: Նրա խոսքով, ներդրողների վստահությունը Վրաստանի հանդեպ բարձր է:

14 Сентябрь 2011 - 16:30 AMT
Грузия не планирует продавать на международных биржах контрольные пакеты акций государственных компаний – стратегических объектов экономики. Премьер-министр Грузии Ника Гилаури 14 сентября на заседании правительства заявил о том, что Грузия не продаст контрольные пакеты стратегических объектов. Он подчеркнул, что на продажу выставят от 20% до 30% акций. В самом крайнем случае, выставлены будут не более 49 процентов акций, но не контрольный пакет.
Он также отметил, что, таким образом, в распоряжении грузинского государства будет пакет из 51% акций. По словам Гилаури, цель продажи – «привлечение сотен миллионов долларов». Он подсчитал, что это может быть «более полумиллиарда», и сказал, что это «принесет новые рабочие места, дополнительные проекты», пишет Взгляд. Он признал, что на биржах для продажи акций сейчас не самое лучшее время и заявил, что правительство Грузии дождется для продажи акций лучшего периода. По словам премьера, разместить акции Грузии советуют видные иностранные специалисты.
В начале сентября депутаты Звиад Кукава и Михаил Цкитишвили предложили внести в грузинское законодательство поправки, которые позволят правительству продавать на международных биржах акции стратегических объектов, таких как магистральный газопровод, связывающий Россию и Армению, железную дорогу, энергосистему.
Ранее премьер-министр Грузии Ника Гилаури говорил, что 20 – 25% акций можно будет продавать на биржах Нью-Йорка, Варшавы, Лондона. На заседании правительства он сказал, что это «позволит привлечь в страну капитал значительного объема».
«Это также стимулирует к аналогичным шагам наши частные компании в плане создания новых рабочих мест», – сообщил Гилаури. По его словам, доверие инвесторов к Грузии высоко.