2011-ի մայիսի 20-ին Հայաստանի խոշոր ինտերնետ մատակարար «Ֆայբերնետ» ընկերության մալուխը վթարի էր ենթարկվել՝ զրկելով Հայաստանի զգալի մասն ինտերնետից։ Մի քանի օր անց ընկերության մամլո ծառայությունից հայտնել էին, որ Վրաստանից Հայաստան եկող ինտերնետ կապի արտաքին պաշտպանիչ խողովակը և երկրորդ պաշտպանիչ խողովակը մալուխի հետ միասին կտրվել էին, հավանաբար սղոցող գործիքի օգնությամբ։
Վրաստանից Հայաստան եկող, սահմանով անցնող ինտերնետ կապի խողովակների և մալուխների տարածքի անվտանգության համար պատասխանատու «Հարավկովկասյան երկաթուղին» (ՀԿԵ) կազմել էր արձանագրություն տեղի ունեցածի վերաբերյալ և սկսվել էր հետաքննություն։
«Ֆայբերնետ» ընկերությունը ընդհանրապես տեղյակ չէ հետաքննության ընթացքին։ Ինչպես այսօր հայտնեցին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ընկերությունից, նրանց կարծիքով, հավանաբար, գործը փակվել է։ Դե իսկ մալուխների տեխնիկական գծով պատասխանատուն հրաժարվեց մեկնաբանություններ տալ։
«Հիմք ընդունելով կատարված լուսանկարները, մենք հակված ենք ենթադրել, որ խողովակները և մալուխը կտրվել են սղոցող գործիքի օգնությամբ», – նշում էր «Ֆայբերնետ»-ը մայիսի 23-ին իր տարածած մամլո հաղորդագրության մեջ։
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին «ՀԿԵ» մամլո ծառայության ղեկավար Վահե Դավթյանը տեղեկացրեց, որ հետաքննությունն ավարտված է և գործը փակված է։ Նրա խոսքով հետաքննության ընթացքում կատարվել է ուսումնասիրություն և հաստատվել է այն վարկածը, որ մալուխը կրծել են մկները։
Այն տարածքը, որով անցնում է մալուխը, «ՀԿԵ»-ից վարձակալում է «Ֆայբերնետ» ընկերությունը։ Տարածքի վերահսկողության և անվտանգության համար պատասխանատու է «ՀԿԵ»-ի մաս հանդիսացող մի առանձին կառույց։
Ինչպես նշեց Վահե Դավթյանը, այդ կառույցը վերահսկում է երկաթուղային բոլոր օբյեկտները՝ ներառյալ շարժակազմի և ենթակառուցվածքների անվտանգությունը։
Փաստորեն վերոհիշյալ կառույցը չի նկատել, թե ինչպես են մկները ներխուժել տարածք։ Եվ փաստորեն մկներն ունեն սղոց-ատամներ։ Արդյո՞ք տարածքում հայտնաբերել են սատկած մկներ, այս հարցի պատասխանհը Վահե Դավթյանը չգիտի։
«Ֆայբերնետ» ընկերությունից հայտնեցին նաև, որ ընկերությունն արդեն ձեռք է բերել Հայաստան մտնող 2-րդ մալուխը, որը պահուստային է։ Ըստ ընկերության՝ սա նոր քայլ է ինտերնետի անխափան մատակարարման համար։

15 Сентябрь 2011 - 08:21 AMT
20 мая 2011 года был поврежден кабель крупного поставщика Интернет-связи Армении, компании “Fibernet”, лишив практически всю Армению Интернета. Спустя несколько дней в пресс-службе компании заявили, что внешнюю защитную оболочку и сам кабель, по которому Интернет поступает из Грузии в Армению, был перерезан с помощью пилящего инструмента.
Ответственным за безопасность территории, по которой проведены трубы и кабель, ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» составлен акт о происшествии и ведется расследование.
В компании “Fibernet” ничего не знают о ходе расследований. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в компании, по их мнению, дело закрыто. А ответственный за техническое состояние кабеля отказался давать какие-либо комментарии.
“Принимая за аргумент сделанные на месте фотографии, мы склонны предположить, что трубы и кабель были отрезаны пилящим инструментом”, – отмечалось в сообщении компании “Fibernet” от 23 мая.
Начальник пресс-службы “ЮКЖД” Ваге Давтян сообщил PanARMENIAN.Net, что расследование завершено, и дело закрыто. По его словам, в ходе расследования было установлено, что кабель перегрызли мыши.
Территория, по которой проложен кабель, компания “Fibernet” арендует у ЗАО “ЮКЖД”. За безопасность данной территории отвечает отдельная структура ЗАО “ЮКЖД”. Как отметил Ваге Давтян, она контролирует все железнодорожные объекты, в том числе и безопасность состава и инфрастуктур. Выходит все дело в мышах?
В компании “Fibernet” также заявили, что компания уже приобрела второй – резервный кабель во избежание подобных ситуаций.