15 Սեպտեմբեր 2011 - 08:46 AMT
Սեպտեմբերի 15-ի նիստում կառավարությունը կայացրել է «Ռուսալ Արմենալ» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից «Ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմով ներմուծված ապրանքների նկատմամբ կիրառված «Ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմի ժամկետի երկարաձգումը թույլատրելու մասին որոշումը:
Ինչպես հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ընկերությունը մտադիր է նոր վառարաններ տեղադրել, ինչը թույլ կտա նվազեցնել փայլաթիթեղի ինքնարժեքը և առավել մրցակից կդարձնի ձեռանկությունը արտաքին շուկայում, մասնավորապես ԱՄՆ-ում: «2011թ. «Արմենալն» կարտադրի 26 հազար տոննա փայլաթիթեղ, ինչը 7 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվանից»,-ասել է նախարարը:
Տիգրան Դավթյանը նշել է նաև, որ ընկերության ներդրումային ծրագիրը, որի ընդհանուր արժեքը 20 մլն դրամ է, նախատեսված է 7-8 տարվա համար և իրականացվում է ըստ ժամանակացույցի:

Правительство Армении на заседании 15 сентября разрешило фольгопрокатному заводу АРМЕНАЛ (входит в состав крупнейшего в мире производителя алюминия и глинозема ОК РУСАЛ) продлить сроки таможенного режима «Временный импорт» для импорта современного оборудования.
Как сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян, компания намерена установить новые печи, что позволит снизить себестоимость производимой фольги и сделает ее более конкурентоспособной на внешних рынках, в частности США. «В 2011 году АРМЕНАЛ произведет 26 тыс. тонн фольги, что на 7% больше аналогичного периода прошлого года», – сказал министр.
Тигран Давтян также сообщил, что инвестиционная программа компании, общей стоимостью в 20 млн. долларов, рассчитана на 7-8 лет и реализуется согласно установленному графику.