Հայաստանի կառավարությունը սեպտեմբերի 15-ի նիստում հավանություն է տվել «Էկոտոմատո» ՓԲԸ-ին երկրորդ անգամ տրամադրել ԱԱՀ 680 մլն դրամ կազմող գումարի վճարման ժամկետը: Ընկերությունը մտադիր է Կոտայքի մարզում ջերմոցային տնտեսություն հիմնել A դասի վարդեր աճեցնելու համար՝ կիրառելով հոլանդական «Դալսեմ» ընկերության առաջատար տեխնոլոգիաները:
Ինչպես հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, Հայաստանի կառավարությունն արդեն մեկ անգամ աջակցել է ընկերությանը՝ երկարացնելով 1,9 մլրդ դրամի ԱԱՀ վճարման ժամկետը: Նշված միջոցները ծախսվել են սարքավորումների ներկրման վրա, իսկ այսօրվա որոշումը թույլ կտա ընկերությանը թեթևացնել հարկային բեռը ժամանակակից սարքավորումների ներկրման ժամանակ: Ըստ նրա, ընկերության ներդրումների ընդհանուր գումարը կկազմի 2,6 մլրդ դրամ, կստեղծվի 30 աշխատատեղ:
Ըստ ընկերության, վարդերի աճեցման համար նախատեսված ջերմոցային տնտեսությունն աշխատանքը կսկսի 2012թ. առաջին եռամսյակում, իսկ ողջ արտադրանքը կարտահանվի Ռուսաստան:

15 Сентябрь 2011 - 08:56 AMT
Правительство Армении на заседании 15 сентября одобрило решение о предоставлении ЗАО «Экотомато» отсрочки по выплате НДС во второй раз на сумму в 680 млн драмов. Компания намерена в селе Гохт Котайкской области Армении основать тепличное хозяйство по выращиванию роз класса А с использованием передовых технологий голландской компании «Далсем».
Как сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян, правительство Армении уже оказало содействие компании и одобрило решение об отсрочке уплаты НДС на сумму 1,9 мдрд. драмов, которые были потрачены на импорт оборудования, а сегодняшнее решении правительственное решение также позволит компании облегчить налоговое бремя по импорту современного оборудования. По его словам, общий объем инвестиций компании составит порядка 2,6 млрд драмов, в результате чего будет создано порядка 30 новых рабочих мест.
По прогнозам ЗАО «Экотомато», начало работ парникового хозяйства придется на 1 квартал 2012 года, а вся продукция будет экспортироваться в Россию.