16 Սեպտեմբեր 2011 - 09:17 AMT
GeoProMining («GPM») հանքարդյունահանող ընկերությունների դիվերսիֆիկացված միջազգային խումբը հայտնում է այն մասին, որ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Սյունիքի մարզ աշխատանքային այցի շրջանակներում այցելեց նաև «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ: Վարչապետը ծանոթացավ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը, որոնք իրենց մեջ ներառում են արտադրության արդիականացումը, աշխատակիցների որակավորման բարձրացումը, ձեռնարկության կազմակերպական կառուցվածքի փոփոխումը, ինչպես նաև հանքավայրի տեխնիկական վերազինումը:
Այս ծրագրի շրջանակներում ընկերությունը 2009 թվականի օգոստոսին «Մեխանոբր» միջազգային ինստիտուտից պատվիրեց կոմբինատի վերակառուցման նախագիծի ՏՏՀ (տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորում): Նախագծի հիմքում ընկած է կոմպլեքսային մոտեցումը դեպի նոր ձեռնարկության նախագծումը և գործող ձեռնարկության մոդեռնացումը: Նախագիծը իր մեջ ներառում է նաև կոմբինատի համար բարձրարդյունավետ տեխնոլոգիաների մշակումը, ժամանակակից նախագծա-կոնստրուկտորային լուծումների կիրառումը և բարձր տեխնիկա-տնտեսական ցուցանիշներով տեխնոլոգիական սարքավորման օգտագործումը:
ՀՀ կառավարությունը 2009 թվականի հունիսին հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ տրամադրեց կայունացման վարկ`ուղղված արտադրանքի ինքնարժեքի իջեցման և մրցակցային ունակության բարձրացման ծրագրի իրականացմանը: Արդեն 2009 թվականի դեկտեմբերին կոմբինատը ձեռնամուխ եղավ պետական վարկի վճարման իրականացմանը:
2010 թվականին «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ արդեն սկսեց ցույց տալ շահույթ, իսկ 2011-2012 թվականներին սպասվում է ինչպես արտադրական, այնպես էլ ֆինանսական ցուցանիշների լրացուցիչ աճ, հաղորդում է «GPM» մամլո ծառայությունը:
2001 թվականին ստեղծված GeoProMining հանդիսանում է միջազգային մասնավոր ընկերություն, որը կենտրոնանում է արդյունահանման, բազմամետաղ հանքաքարերի և թանկարժեք մետաղների հարստացման գործում (ոսկի, արծաթ): 2007 թվականի դեկտեմբերին GeoProMining ընկերության խումբը «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ից ձեռք բերեց բաժնետոմսեր:

16 Сентябрь 2011 - 09:17 AMT
В 2010 году Агаракский медно-молибденовый комбинат уже начал показывать прибыль, и в 2011-2012 годах ожидается дополнительный рост как производственных, так и финансовых показателей.
В августе 2009 года в рамках инвестиционной программы, предполагающей модернизацию производства, повышение квалификации сотрудников, изменение организационной структуры предприятия, а также техническое перевооружение месторождения, для АММК международному институту «Механобр» было заказано ТЭО проекта реконструкции Комбината. В основе проекта лежит комплексный подход к проектированию нового и модернизации действующего предприятия. Проект также включает разработку высокоэффективных для Комбината технологий, применение современных проектно-конструкторских решений и использование технологического оборудования с высокими технико-экономическими показателями.
Правительство Армении в июне 2009 года предоставило АММК стабилизационный кредит в рамках антикризисных мероприятий на программу по снижению себестоимости и повышению конкурентоспособности производства. Уже в декабре 2009 года Комбинат приступил к осуществлению выплат государственного кредита.
Как отмечается в сообщении пресс-службы диверсифицированной международной группы горнодобывающих компаний GeoProMining, с ходом реализации инвестиционной программы АММК Комбинат в рамках рабочего визита в Сюникскую область Армении 10 сентября посетил премьер-министр Тигран Саркисян.
GeoProMining, основанная в 2001 году, является международной частной компанией с диверсифицированной ресурсной базой золота и других металлов. Предприятия GeoProMining расположены в России, Армении и Грузии. Группа компаний GeoProMining начала приобретать акции Агаракского медно-молибденового комбината в декабре 2007 года.