16 Սեպտեմբեր 2011 - 11:39 AMT
Այսօր Գիտությունների ազգային ակադեմիայի փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանը, Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը և «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր, համաձայն որի «Յուքոմ»-ը ՀՀ ԳԱԱ և ՀԱԳ ընթերցասրահներին կտրամադրի անվճար, Wi-Fi անլար ինտերնետ կապ։
Համագործակցությունը նպատակ ունի ստեղծել ուսումնառության համարհարմարավետ ժամանակակից պայմաններ և աջակցել գիտակրթականզարգացմանը:
«Յուքոմ»-ի մամլո ծառայության ղեկավար Աշոտ Բարսեղյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ յուրաքանչյուր ընթերցասրահում լինելու են Wi-Fi փոխարկիչներ, որոնց կարող են միանալ ավելի քանի 100 սարք և որոնց համար հասանելի կլինի 3Մբ/վ արագությամբ ինտերնետ։
«Մենք ցանկանում ենք, որ Wi-Fi-ը լինի ոչ թե մի սենյակում, այլ համալիր՝ հնարավորություն տա ուսանողին և գիտնականին ամեն տեղից միանալ ինտերնետին։ Քարտարանում գտնվելիս ոչ թե հնացած թղթերի մեջ որոնի, այլ էլեկտրոնային քարտարանից օգտվի։ Եվ ամենակարևորը որ հասանելի ինտերնետը լինի արագ, որպեսզի ուսանողը կամ գիտնականը չհասցնի հորանջել մինչ իր ուզած գիրքը ներբեռնվում է»,-նշեց Աշոտ Բարսեղյանը։
«Յուքոմը» տրամադրում է տեխնիկական բոլոր սարքավորումները ևապահովում անհրաժեշտ ցանցի կառուցումը՝ հանձնելով դրանց կառավարումը ՀՀԳիտությունների ազգային ակադեմիային և Հայաստանի ազգային գրադարանին:

16 сентября заместитель председателя НАН РА Юрий Шукурян, директор Национальной библиотеки Армении Тигран Заргарян и компания “Ucom” подписали меморандум о сотрудничестве, согласно которому компания “Ucom” предоставит качественный Интернет читальным залам Национальной библиотеки Армении и Национальной академии наук.
Целью сотрудничества является сделать Интернет доступным для всех, создать комфортные условия для более качественного развития знаний студентов и ученых.
Руководитель пресс-службы компании “Ucom” Ашот Барсегян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что в каждом из читальных залов будут установлены модемы Wi-Fi, к которым одновременно смогут подключаться около 100 устройств, а скорость Интернета будет 3 Мб/с.
“Мы хотим, чтобы Интернет был доступен студентам или ученым не в одной комнате, а чтобы они имели возможность в любом месте подключаться к бесплатному Интернету. Вместо того, чтобы копаться в бумажной кипе картотеки, ученый сможет пользоваться электронной картотекой. И самое главное, чтобы у доступного Интернета была необходимая скорость, чтобы пользователи не начали зевать, пока загружается книга”, – отметил Ашот Барсегян.
Компания Ucom предоставит все технические устройства и обеспечит качественным Интернетом Национальную библиотеку Армении и Национальную академию наук.