17 Սեպտեմբեր 2011 - 10:34 AMT
Տնտեսական ակտիվության ինդեքսը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի նկատմամբ մնացել է անփոփոխ` կազմելով 99.9%: Տնտեսական ակտիվությունը աճել է արդյունաբերության և առևտրի ոլորտներում: Միևնույն ժամանակ գրանցվել է անկում ծառայությունների ոլորտում: Շինարարությունում ակտիվությունը գրեթե անփոփոխ է:
Արդյունաբերության ոլորտում գրանցվել է միջին աշխատավարձի և հզորությունների փոքր-ինչ անկում, իսկ առևտրի ոլորտում աշխատողների թվաքանակի և աշխատավարձերի աճ, շինարարության և ծառայությունների ոլորտներում նվազել է աշխատողների թվաքանակը:
Գործարար միջավայրի ինդեքսը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատությամբ փոքր-ինչ աճել է (101.1%)` հիմնականում պայմանավորված ծառայությունների ոլորտի պատասխաններով: Այստեղ գործարարները բարձր են գնահատել ենթաճյուղի տնտեսական ներկա վիճակը և գալիք եռամսյակի սպասումները: Տնտեսության մյուս ոլորտներում գրանցվել է գործարար միջավայրի վատթարացում:
Սպառողների վստահության ինդեքսի նախորդ տարվա նույն եռամսյակի նկատմամբ ցուցանիշը շարունակում է աճել` 2011թ. երկրորդ եռամսյակի 101.3%-ից այս եռամսյակ արդեն դառնալով 106.3%, հաղորդում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը:

В третьем квартале 2011 года индекс экономической активности в Армении не изменился по сравнению с аналогичным периодом 2010 года – 99,9%. Согласно сообщению пресс-службы Центрального банка Армении, рост экономической активности был зафиксирован в промышленности и торговле.
Одновременно в отчетном периоде был зафиксирован спад экономической активности в сфере предоставления услуг, при этом в сфере строительства экономическая активность практически не изменилась.
В третьем квартале текущего года индекс бизнес-среды в Армении по сравнению с аналогичным периодом 2010 года немного увеличился, составив 101,1%. «Это в основном обусловлено реакцией сферы услуг на состояние экономики и ожиданиями следующего квартала. В остальных сферах экономики было зафиксировано ухудшение бизнес-среды», – говорится в сообщении ЦБ РА.
Что же касается индекса доверия потребителей, то он продолжает расти. В третьем квартале 2011 года он составил 106,3% против 101,3% во втором квартале.