Շուրջ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագրային ապահովման նորացման նախագծի արդյունքում Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը վերսկսել է իր բանկոմատներով միջազգային ՎԻԶԱ և ՄաստերՔարտերի, ինչպես նաև սկսում է ԱրՔա քարտերի սպասարկումը: Այս մասին սեպտեմբերի 19-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը: Բանկը դադարեցրել էր միջազգային քարտերի սպասարկումը 2009 թվականի նոյեմբերին` տեխնիկական և անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
Ներկայում ավելի քան 50 բանկոմատ ներառող Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի բանկոմատների ողջ ցանցը պատրաստ է ընդունել և սպասարկել ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային բանկերի կողմից թողարկված քարտերը, որոնք գործում են ԱրՔա, ՎԻԶԱ կամ ՄաստերՔարտ համակարգերում:
Ծրագրային նորացումը թույլ է տվել բանկին նաև նվազեցնել կանխիկացման համար սակագինը. ցածր գնով բարելավված ծառայություններ մատուցելուն ուղղված ևս մեկ քայլ: ԱրՔա-ի բոլոր քարտատերերի, ինչպես նաև զբոսաշրջիկների ու տեղական այլ բանկերի քարտատերերի համար իրենց միջոցները դառնում են ավելի հասանելի «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի» ավելի քան 50 բանկոմատների շնորհիվ:
Բանկը նաև սկսել է թողարկել չիպային քարտեր, որոնք մագնիսական ժապավենով քարտերի համեմատ անվտանգության շատ ավելի բարձր երաշխիք են տալիս: Այս նպատակով կատարված ներդրումը կազմել է 150 հազար ԱՄՆ դոլար:
Քլիֆորդը հավելել է, որ ի լրումն 53 սովորական բանկոմատների, բանկը նաև գործարկել է Հայաստանում առաջին հընթացս բանկոմատը, որը գտնվում է Մյասնիկյան 20Ա հասցեում` «Արաքս» բենզալցման եւ տեխսպասարկման կայանում: Հընթացս բանկոմատը ինքնասպասարկման մի նոր բանկային լուծում է, որը 24/7 ռեժիմով առաջարկում է ստանդարտ բանկոմատների միջոցով մատչելի նմանատիպ բանկային ծառայություններ:

ЗАО «HSBC Банк Армения» возобновил обслуживание международных пластиковых карт VISA и MasterCard, а также локальной карты ArCa. Об этом 19 сентября на пресс-конференции в Ереване сообщила журналистам генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд. По ее словам, с этой целью, для внедрения соответствующего программного обеспечения, банк инвестировал порядка 1 млн. долларов. «Благодаря этому нам удалось снизить тарифы по обналичиванию по этим картам», – подчеркнула она.
Еще в 2009 году банк приостановил обслуживание международных пластиковых карт, исходя из технических соображений и по причине фактора безопасности, и до сих пор банкоматы банка обслуживали только карты, выпущенные со стороны HSBC.
Помимо этого, «HSBC Банк Армения» приступит к эмиссии новых чиповых карт, что позволит повысить безопасность их использования для клиентов, а владельцы старых карт получат возможность обменять имеющиеся карты на новые. На эмиссию новых чиповых карт банк инвестировал порядка 150 тыс. долларов.
Астрид Клиффорд также добавила, что помимо 53 действующих банкоматов «HSBC Банк Армения» впервые запустил специальный банкомат по адресу: ул. Мясникяна 20А, при бензоколонке и точке технического обслуживания «Аракс», который является новым средством самообслуживания «на ходу». В связи с этим глава банка подчеркнула, что банк всегда выступал с новыми техническими решениями для повышения удобства обслуживания клиентов, такого подхода банк будет придерживаться и в дальнейшем.
На данный момент банк обслуживает порядка 15 тыс. кредитных карт, в месяц банк эмитирует порядка 300 карт, и 40 тыс. расчетно-платежных карт.