19 Սեպտեմբեր 2011 - 09:49 AMT
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն հաջողված է համարում իր բիզնեսը Հայաստանում: Նման կարծիք է հայտնել բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը: Ինչպես հայտնել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում, դեռ մայիսին «Էյչ-Էս-Բի-Սի»-ն հայտարարեց իր նոր ռազմավարության մասին, որն ենթադրում է ռեսուրսների ու կապիտալի կենտրոնացում այն շուկաներում, որտեղ կապիտալը կարող է ապահովել աճի մեծ տեմպեր ու շահութաբերություն: Ըստ նրա, նոր ռազմավարությունը հիմնված է 5 օբյեկտիվ ցուցանիշների վրա, որոնց համաձայն գնահատվում է բանկի ներկայության արդյունավետությունն այս կամ այն երկրում: «Եթե անդրադառնանք Վրաստանին, ապա այստեղ կիրառվեց յուրահատուկ մոտեցում, մասնավորապես, դա վերաբերվում էր շուկայի ծավալներին ու գործունեության արդյունավետությանը»,-ասել է նա՝ մեկնաբանելով 2012թ. բանկի գործունեության կասեցումը Վրաստանում:
HSBC-Վրաստանը սեպտեմբերի 6-ին հաղորդագրություն է տարածել, որի համաձայն բանկային խմբի գլոբալ ռազմավարության փոփոխության արդյունքում որոշվեց դադարեցնել բանկի գործունեությունը Վրաստանում:
HSBC խումբը 2011թ. օգոստոսի 1-ին հայտարարեց 25 000 աշխատանքային տեղերի կրճատման մասին և ծախսերի նվազեցման նպատակով 20 երկրներում իր գործունեության դադարեցման մասին:
Անդրադառնալով Հայաստանին՝ Քլիֆորդը նշեց, որ «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն շարունակում է իր բիզնեսը երկրում՝ նոր միջոցներ ներդնելով (1 մլրդ դոլար) նոր տեխնիկական մոտեցումների ներդրման համար, իսկ առաջիկա ամսում կբացի նոր մասնաճյուղ, ևս երկուսը կբացվեն 2012թ., կավելացվի բանկոմատների թիվը: «Հայաստանում, բանկի բացումից ի վեր, մեր բիզնեսը լավ է զարգացել, մենք զգալի տեղ ենք զբաղեցրել երկրի բանկային համակարգում:

19 Сентябрь 2011 - 09:49 AMT
ЗАО «HSBC Банк Армения» доволен успехами своего бизнеса в Армении. Такого мнения придерживается генеральный исполнительный директор банка Астрид Клиффорд. Как сообщила на пресс-конференции в Ереване журналистам глава банка, еще в мае HSBC объявил о своей новой стратегии, которая предполагает фокусирование ресурсов и капитала на тех рынках, где капитал может обеспечить большие темпы роста и рентабельность. По ее словам, новая стратегия основана на пяти объективных показателях (уровень международной интеграции, потенциал экономического развития, коэффициент рентабельности капитала, уровень эффективности расходов и уровень ликвидности и самодостаточности финансирования), согласно которым оценивается эффективность присутствия банка в той или иной стране. «Если обратиться к Грузии, то здесь был применен специфический подход, в частности, это касалось объемов рынка и сроков деятельности банка», – сказала она, комментируя прекращение деятельности банка в Грузии до начала 2012 года.
HSBC-Грузия 6 сентября распространила сообщение, согласно которому в результате изменения глобальной стратегии банковской группы было решено прекратить деятельность банка в Грузии до начала 2012 года.
Группа HSBC 1 августа 2011 года объявила о сокращении 25.000 рабочих мест до 2013 года и прекращении своей деятельности в 20 странах с целью сокращения расходов.
Касаясь непосредственно Армении, Астрид Клиффорд подчеркнула, что «HSBC Банк Армения» продолжает свой бизнес в этой стране, инвестируя новые средства для внедрения новых технических подходов (1 млн долларов), а в ближайший месяц планируем открыть новый филиал, еще два будет открыто в 2012 году, также будет увеличено число банкоматов. «В Армении, начиная с самого открытия банка, у нас хороший бизнес, а также значительная доля на банковском рынке республики», – подчеркнула она.