20 Սեպտեմբեր 2011 - 07:35 AMT
Ասոցացման համաձայնագրի վերաբերյալ ինտենսիվ բանակցությունների կարևորագույն բաղկացուցիչ մասն են կազմում Ազատ առևտրի մասին համապարփակ ու խորացված պայմանագրին առնչվող հարցերը: Այդ մասին սեպտեմբերի 20-ին Երևանում լրագրողներին է ասել Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել և այսօր մեր խնդիրն է հստակ ներկայացնել այդ նվաճումները»,-ասել է նա:
Երևանում ընթանում է ԵՄ համագործակցության կոմիտեի 12-րդ նիստը:
Նիստի համանախագահներն են. հայկական կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, եվրոպական կողմից` Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը:
Ըստ Վիգանդի, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնման ճանապարհին մեր երկիրը պետք է մի շարք հարցեր լուծի 4 ուղղություններով: Առաջին հերթին, դրանք տեխնիկական խոչընդոտներն են առևտրում ստանդարտացման, չափագրման, սանիտարական ու ֆիտոսանիտարական պաշտպանության ուղղությամբ, մտավոր սեփականության պաշտպանությունը: Ենթադրվում է նաև, որ համակարգային փոփոխություններ են հարկավոր պետկառավարման և ենթակառուցվածքների ձևավորման ոլորտներում: «Ընդ որում, բոլոր ուղղություններով արդեն ծավալուն աշխատանք է կատարվել, առանձին ուղղությունները մենք այսօր ճշտում ենք, հասկանալու համար, թե ինչ է մեզանից սպասում եվրոպական կողմը»,-ասել է նա:

Важнейшей составляющей интенсивных переговоров по Ассоциативному соглашению является вопросы, касающиеся Всеобъемлющего и глубокого договора о свободной торговле. Об этом 20 сентября в Ереване сказал журналистам министр экономики Армении Тигран Давтян. «Армения зафиксировала значительный прогресс, и наша задача сегодня четко представить эти достижения», – сказал он.
В Ереване проходит 12 заседание комитета сотрудничества Армения-ЕС. Сопредседателем с армянской стороны выступает министр экономики Армении Тигран Давтян, а с европейской стороны – директор управления Восточной Европы, Южного Кавказа и Центральной Азии, генеральный директор по внешним связям Еврокомиссии Гуннар Виганд.
По его словам, на пути расширения сотрудничества Армения-ЕС по Ассоциативному соглашению наша страна должна решить ряд вопросов по четырем основным направлениям. В первую очередь, это система технических преград в торговле по линии стандартизации, метрологии, санитарии и фитосанитарии, защита интеллектуальной собственности, помимо этого предполагается, что значительные системные изменения должна претерпеть сфера госуправления и формирование соответствующих инфраструктур. «По всем этим направлениям уже проделана объемная работа, по отдельным направлениям мы сегодня конкретизируем, чтобы понять, что ждет от нас европейская сторона», – добавил он.